Sokağa çıkma yasağı kaldırıldı

Pakistan ordusu Taliban militanlarına karşı operasyonlarını yoğunlaştırdığı Svat vadisinde uyguladığı sokağa çıkma yasağını 7 kasabada kaldırdı.

01 Haziran 2009 Pazartesi, 08:21

Pakistan ordusundan yapılan açıklamada, Svat'ın Bahrain, Madyan, Fatehpur, Kvazakhela, Matta, Alpurai ve Şangla kasabalarındaki sokağa çıkma yasağının bugün kaldırıldığı belirtildi.
Sokağa çıkma yasağının kaldırılması, ordunun Svat vadisinde Taliban'a karşı yaptığı operasyonlarda ilerleme kaydettiğinin işareti olarak yorumlandı.

Pakistan ordusunun Svat'ta kısıtlamaları hafifletmesinin bazı yeni tehlikeleri de beraberinde getirdiği belirtiliyor. Bölgenin en büyük kenti Mingora'daki bir sakin, askerlerin Taliban üyesi oldukları şüphesiyle saklandıkları yerlerden çıkan sivillere ateş açtığını söyledi.

Pakistan, ateşkesin süresini ihlal ettikleri ve başkent İslamabad'a yakın yerlere kadar ilerledikleri için Taliban militanlarına karşı bir ay önce kapsamlı bir operasyon başlatmıştı.
Washington yönetimin desteğini de kazanan operasyonda şimdiye kadar Pakistan ordusu sayıları 4 bin olduğu sanılan militanlardan bölgenin büyük bölümünün denetimini ele almıştı.

Ordu dün de çatışmalar nedeniyle 375 bin kişinin evlerini terk ettiği Mingora'da sokağa çıkma yasağını kısa süreli kaldırmış ve 20 bin kişinin açık olan birkaç dükkandan ihtiyaçlarını karşılamasına izin vermişti.