İşte uçaktaki Türk yolcu

Fransa Havayolları'na (Air France) ait, 216 yolcusu bulunan Airbus uçağı Brezilya açıklarında radardan kayboldu. Atlas Okyanusu üzerinde düştüğü tahmin edilen uçakta Türk yolcu arp santçısı Fatma Ceren Necipoğlu'nun da bulunduğu açıklandı.

02 Haziran 2009 Salı, 06:08

Brezilya açıklarında kaybolan Fransız havayolu şirketi Air France'a ait Airbus uçağında bulanan tek Türk yolcu, öğretim görevlisi Fatma Ceren Necipoğlu'nun (37) görev yaptığı Anadolu Üniversitesi'nde (AÜ) endişeli bekleyiş sürüyor.

Brezilya'da düzenlenen 4. Rio Arp Festivali'ne davet üzerine katılıp iki resital veren Necipoğlu'nun 4 öğrencisinin bugünkü final sınavına yetişmek için dün Rio'dan bindiği Air France'a ait uçağın kaybolduğunun açıklanmasının ardından AÜ Devlet Konservatuvarı'ndaki öğretim elemanları endişeli bekleyiş içine girdi.

Anne ve babası İstanbul'da yaşayan ve AÜ Yunusemre Yerleşkesi'ndeki lojmanda kaldığı bildirilen Necipoğlu'nun yaşadığına dair gelecek sürpriz haberden hala umutlarını kesmeyen akademisyenler, birbirlerini teselli ediyor.

AÜ Rektörü Prof. Dr. Fevzi Sürmeli, düzenlediği basın toplantısında, kendisini öğrencilerinin başarısı için eğitime adayan Necipoğlu'nun kaybının kendilerini derin bir üzüntüye boğduğunu kaydetti.

''O'nu sanatının baharında yitirdik"

Necipoğlu'nun sanatının baharında olduğunu ifade eden Prof. Dr. Sürmeli, şöyle konuştu:
''Necipoğlu, başarılı bir sanatçı olarak öğrencilerine kol kanat geren bir arkadaşımızdı. Necipoğlu, öğrencilerin başarılı olmaları için gece gündüz çalışan eğitime ve sanata düşkün bir insandı. 24 Mayısta başlayan ve 1 Haziranda sona eren 4. Rio Arp Festivali'ne katılmak için davetli gitti, iki resital verdi. Her şey bir kısmettir. Yorumun bittiği yer diye düşünüyorum. Bugün dönem sonu sınavını yapacaktı, ancak maalesef olmadı. Ailesine, meslektaşlarına, yakınlarına sabır diliyorum. Aile çok zor durumda ve üzüntülü.''

''Dualarımız Necipoğlu için"

Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Dr. Yaşar Hoşcan da konservatuvar olarak acı ve üzüntülü bir gün yaşadıklarını belirterek, tüm arkadaşlarının kalplerinin bir yerinde umut taşıdığını ve iyi dualarının onunla birlikte olduğunu kaydetti. Prof. Dr. Hoşcan, iyi bir haber ümidiyle bekleyişlerinin devam ettiğini bildirdi.

Necipoğlu'nun özgeçmişi

Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda 2001 yılından beri öğretim görevlisi olarak görev yapan Fatma Ceren Necipoğlu, İstanbul Pendik Merkez İlkokulu'ndan 1984 yılında mezun oldu.

İstanbul Alman Lisesi, İstanbul Belediye Konservatuvarı arp bölümü, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı arp bölümünde eğitim alan Necipoğlu, 1992 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Yarı Zamanlı Arp Bölümü ileri devresi ile Boğaziçi Üniversitesi Mütercim-Tercümanlık Bölümüne devam etti. 1997 yılında buradan mezun olan Necipoğlu, Louisiana Devlet Üniversitesi Müzik Fakültesi Arp Sanat Dalında 1999'da, Indiana Üniversitesi Müzik Fakültesi Arp Sanat Dalında da 2001 yılında yüksek lisans eğitimi aldı. Fransızca, İngilizce ve Almanca'yı iyi derecede bilen Necipoğlu, 2001 yılında AÜ Devlet Konservatuvarı'nda öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı.

Üniversitede Arp sanat dalının kurulmasına öncülük eden bekar Necipoğlu, 61 sanatsal etkinlikte yer aldı.

Anne ve babası İstanbul'da yaşayan, AÜ'nün ulusal ve uluslararası üç projesinde görev alan Necipoğlu'nun ''World Harp Congress'' adlı Uluslararası Dünya Arp Kongresi Birliği ile Arp Sanatı Derneği'ne üyeliği bulunuyor.

Yetiştirdiği öğrenciler de başarılı


Necipoğlu'nun kendisi gibi yetiştirdiği öğrencilerin de birçok başarısı bulunuyor.
10. Dünya Arp Kongresi Genç Arpistler Konserleri kapsamında Arp Sanat Dalı öğrencisi Elif Güngör (18), 30 ülkeden seçilen 35 genç arpistten biri olarak Amsterdam'da Temmuz 2008'de bir dinleti sundu.

Slovenya Arpistler Derneği'nin Haziran 2007'de düzenlediği 1. Uluslararası Slovenya Arp Yarışması'nın 16-19 yaş kategorisinde Ece Yavaş birinci, 12-15 ve 16-19 yaş kategorilerinde Ceyda Çakır (15) ve Elif Güngör üçüncülük elde etmişti.

İngiltere'de Mart 2006'da gerçekleşen 1. Uluslararası Wales Arp Festivali Arp Yarışması'nın 16 yaş altı gençlik kategorisinde de Ece Yavaş ve Elif Güngör yarı finalist olmaya hak kazanmışlardı.