Fransız uçağı sırra kadem bastı

Brezilya hava ve deniz kuvvetleri, kayıp Fransız uçağına ait herhangi bir enkaza rastlanmadığını, bununla birlikte arama çalışmalarına devam edildiğini açıkladı.
Yayınlanma tarihi: 6 Haziran 2009 Cumartesi, 07:55

216 yolcu ve 12 kişilik mürettebatıyla, Brezilya'nın Rio de Janerio kentinden Fransa'ya gitmek üzere havalandıktan 4 saat sonra kaybolan Air France'a ait uçakla ilgili muamma sürüyor.

Brezilya Ordu sözcüsü, ''Henüz denizden hiçbir şey bulmadık, ama bu aramayı bıraktığımız anlamına gelmiyor. Aramalar sona ermeyecek ve bir şey bulmanın imkansız olduğu duruma gelene kadar da sürecek'' dedi.

''Parçalar küçük, arama yapılan bölge büyük'' diyen sözcü, arama çalışmalarının Brezilya, soruşturmanın ise Fransa'nın sorumluluğunda olduğunu hatırlattı.

Sözcü, artık canlı bulma umudunun çok az olduğunu da sözlerine ekledi.

Son sinyaller otomatik pilotun çalışmadığını gösteriyor

Öte yandan Fransa, Brezilya'dan Paris'e giderken Atlas Okyanusu üzerinde kaybolan Fransız Hava Yollarına ait yolcu uçağından alınan son sinyallerin otomatik pilotun çalışmadığını gösterdiğini bildirdi.

Fransız Hava Yollarının 447 sefer sayılı uçağının kaybolmasıyla ilgili soruşturmayı yürüten kurumunun başkanı Paul Louis Arslanian, otomatik pilotun pilotlar tarafından mı kapatıldığının, ya da otomatik pilotun çelişkili hız okuma bilgileri aldığından dolayı mı durduğunun açık olmadığını söyledi. Arsanian, görevlilerin yüzlerce kilometre kareyi bulan enkaz bölgesini araştırdıklarını kaydetti.

Uçağın yapımcısı Airbus, yapılan soruşturmada büyük bir gök gürültülü fırtınayla mücadele sırasında, uçuştan farklı enstrümanlardan çelişkili hız okuma bilgileri alındığının tespit edildiğini belirtti. Soruşturmayı yürüten ekibin başı Alain Boillard da otomatik pilotun çalışmadığını gösterir bazı mesajlar gördüklerini ifade etti.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.