Kadın sağlığı için Bingöl'de start

Türk Alman Jinekoloji Eğitim ve Araştırma Vakfı (TAJEV) Türkiye'deki anne ve bebek ölümlerinin önüne geçmek için kolları sıvadı. Doğu Anadolu'da 2 kadından biri gebelik öncesi ve sonrası gerekli bakımı hiç almıyor. Batıda ise bu oran 5'te bire kadar düşüyor. Doğunun önemli sağlık sorunlarından birisi annelerin evlerde ve bir yakını yardımıyla doğum yapması.

29 Ağustos 2008 Cuma, 08:10

TAJEV, Türkiye’de oldukça yüksek oranlarda olan bebek ölümlerinin görülmesi ve bilinçsiz yaklaşımın önüne geçmek üzere Türkiye için çok büyük bir adım atıyor. Bingöl’ de başlangıcı yapılan “Sadece Benim İçin” sosyal sorumluluk projesiyle tüm kadınların sağlığı için önemli çalışmalar yapılıyor.

Çeşitli eğitim ve bilinçlendirme toplantılarının yanı sıra genel tarama, ameliyat ve muayenenin de yapıldığı projede ayrıca bölge sağlık çalışanlarına da çeşitli eğitimler verildi. Türkiye’nin en önemli jinekolog ve onkologlarının katıldığı proje Bingöl’de yapılmasıyla da dikkat çekti. TAJEV Başkanı Prof. Dr. Cihat Ünlü verdiği bilgilerde; “Projeyi Bingöl’de başlatmak bizim için çok önemliydi. Çünkü Türkiye’deki bebek ölüm oranlarıyla kıyaslandığında Bingöl’deki bebek ölüm oranlarının Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu gördük. İlk etapta buradan işe başlamanın doğru olduğu kanısına vardık. Fakat bu proje Bingöl ve çevresi için değil Türkiye için çok önemli bir projedir” dedi. Ünlü, Sağlık Bakanlığının projeye tam destek verdiğini belirterek, daha sonra farklı illerde de yapılacak çalışmalarla projenin devam edeceğini bildirdi. Proje kapsamında, Bingöl Doğum ve Çocuk Bakımevi Hastanesi’nde yaklaşık 120 kadına ücretsiz jinekolojik muayene ve rahim ağzı kanserine ilişkin pap smear ön tarama testleri yapıldı. Projede yer alan hekimler, Gebelik takibinde, anne karnındaki bebeğin izlenmesini sağlayan ''NST'' cihazının Bingöl'deki tek kadın doğum ve çocuk hastanesinde mevcut olmadığını dile getirerek NST cihazının her doğum ve çocuk hastanesinde mutlaka bulunması gerektiğini vurguladılar. Bu nedenle Vakıf tarafından Bingöl Doğum ve Çocuk Bakımevi Hastanesi’ne bir NST cihazı hediye ettiklerini ve personele bu konuda eğitim verdiklerini kaydettiler.