Uluslararası matematik sempozyumu

Türk Matematiği Derneği tarafından TÜBİTAK'ın katkılarıyla ve Koç Üniversitesi'nin desteğiyle düzenlenen ''Ulusal Matematik Sempozyumu'' 1-4 Eylül günleri arasında İstanbul'da yapılacak. Sempozyuma tüm yurttan 250 matematikçi katılacak.

29 Ağustos 2008 Cuma, 11:09

TÜBİTAK'ın katkılarıyla ve Koç Üniversitesi'nin desteğiyle düzenlenen ''Ulusal Matematik Sempozyumu'' 1-4 Eylül günleri arasında İstanbul'da yapılacak.
Koç Üniversitesinden yapılan yazılı açıklamada, 1987'den beri Türk Matematiği Derneği tarafından düzenlenen sempozyumun, bu sene üniversitenin ev sahipliğinde gerçekleştirileceği belirtilerek, sempozyuma Türkiye ve dünyadan konusunun önde gelen matematikçilerinin katılacağı bildirildi.
Sempozyum süresince boyunca matematikçilerin araştırmalarını sunacağı, matematiğin çeşitli alanlarında dünyadaki en son gelişmelerin tartışacağı ifade edilen açıklamada, sempozyuma farklı uzmanlık alanlarında araştırma yapan yaklaşık 250 Türk matematikçinin de katılacağı kaydedildi.
Açıklamada, sempozyumun genç matematikçilere de çalışmalarını tanıtmaları konusunda fırsat vereceği belirtilerek, matematiğin tüm alanlarında çeşitli oturumlara yer verilecek olan sempozyumda, cebir, cebirsel geometri, kombinatorik, geometri-topoloji, analiz, sayılar teorisi, matematiksel fizik, uygulamalı matematik, istatistik ve olasılık ana konularının ele alınacağı ifade edildi.