Türkiye ile Bosna-Hersek ilişkileri

Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı Haris Silajdziç ve Cumhurbaşkanlığı Konseyi'nin diğer iki üyesi Nebojsa Radmanoviç ile Zeljko Komsiç, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün davetlisi olarak 3-4 Eylül tarihlerinde Türkiye'yi ziyaret edecek.

01 Eylül 2008 Pazartesi, 15:13

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyelerinin Türkiye’ye yapacağı ziyarette, Türkiye ile Bosna-Hersek ilişkileri tüm yönleriyle ele alınacak. Ayrıca bölgesel ve çok taraflı konularda görüş alışverişinde bulunulacak. Cumhurbaşkanlığı Konseyi Üyeleri 3 Eylül’de Ankara’daki temaslarının ardından, 4 Eylül’de İstanbul’da gerçekleştirilecek Türkiye-Bosna-Hersek İş Konseyi Toplantısı’na katılacak.

Açıklamada, Bosna-Hersek’ten Türkiye’ye Devlet Başkanı düzeyindeki son ziyaretin 3-4 Temmuz 2002’de, Türkiye’den Bosna-Hersek’e ise 10-11 Nisan 2006 tarihinde gerçekleştirildiği anımsatılarak şunlar kaydedildi: “2002 yılında olduğu gibi, bu ziyarette de Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi’nin tüm üyelerinin yer alması, Bosna-Hersek Devleti’nin yanı sıra, Bosna-Hersek’in kurucusu olan Boşnak, Sırp ve Hırvat toplumlarının da bilfiil temsil edilmeleri bakımından anlamlıdır. Bosna-Hersek’in Türk halkının gönlündeki özel yeri, bu ülkeyle ilişkilerimiz ve yakın işbirliğimizin artırılarak sürdürülmesini daha da önemli kılmakta olup, iki ülke arasında bu iradenin karşılıklı olduğu memnuniyetle kaydedilmektedir.”