Kredi kartı psikolojimizi bozdu

Bağımsız Eğitimciler Sendikası tarafından yapılan araştırma, kredi kartlarının Türk halkının psikolojisini bozduğunu ortaya koydu. Türkiye'de insanlar kredi kartını en fazla gıda ürünleri için kullanırken, kart kullanıcılarının neredeyse tamamına yakını kredi kartı ile aylık gelirinden yüksek harcama yapıyor.

03 Eylül 2008 Çarşamba, 06:13

Bağımsız Eğitimciler Sendikası (BES) tarafından yapılan “Kredi Kartı Araştırması”, Türk insanının kredi kartından muzdarip olduğunu ortaya koydu. Bin 312 kişi üzerinden yapılan araştırmada araştırmaya katılanların yüzde 37.90’ı alt gelir grubundan, yüzde 50.95’i orta gelir grubundan, yüzde 11.15’i ise üst gelir grubundan seçildi.

Araştırmaya göre kredi kartı kullanıcılarının yüzde 38.45’i sadece bir kredi kartına sahip iken, yüzde 28.82’si iki kredi kartına, yüzde 19.44’ü ise üç kredi kartına sahip. Kredi kartı kullanıcılarının yüzde 4.78’i ise 5 ve üzerinde kredi kartı kullanıyor. Kredi kartını kendi talebiyle alanların oranı ise yüzde 60.94 olurken, kart kullanıcılarının yüzde 75.68’lik kısmı da bankaların kredi kartlarına uyguladığı faizlerden haberdar.

Araştırmaya göre kredi kartı kullanıcılarının yüzde 42.09’luk kısmı parası olmadığı zaman harcama yapabildiği için kart kullanıyor.

Araştırmaya göre kredi kartının en büyük dezavantajı gelir gider dengesini bozması. Kart kullanıcılarının yüzde 40.71’i kredi kartının gelir gider dengesini bozduğunu ifade ederken, yüzde 22.55’i gereksiz harcama yaptığını söyledi.

Kart borcu geliri aşıyor

Araştırmaya göre kart kullanıcılarının sadece yüzde 12.16’lık kısmı dönem borcunun tamamını öderken, yüzde 60.41 gibi büyük bir kısmı ise en az ödenmesi gereken tutarı ödeyebiliyor. Kart kullanıcılarının büyük bir kısmının kart harcaması aylık gelirini aşıyor.

Araştırmaya göre kredi kartı seçimindeki en önemli neden ise ödemede kolaylık. Kart kullanıcılarının yüzde 39.57’si ödemede kolaylık olduğu için kullandığı kredi kartını alırken, yüzde 25.76’sı ise taksit imkanları nedeniyle kredi kartını seçiyor.

Araştırma, kredi kartının özellikle gıda masrafları için kullanıldığını ortaya koydu. Araştırmaya göre kredi kartı kullanıcılarının yüzde 33.01’i kartı en fazla gıda harcaması için kullandığını bildirirken, yüzde 25.87’si ise borç ödemek için kredi kartı kullanıyor.