Özyürek: Bu ziyaret vefa borcudur

CHP İstanbul Milletvekili Mustafa Özyürek, ''Kocaeli Garnizon Komutanı Korgeneral Galip Mendi'nin, TSK adına emekli orgeneraller Şener Eruygur ve Hurşit Tolon'u cezaevinde ziyaret etmesine" ilişkin bu ziyaretlere, geç kalındığını kaydetti.

04 Eylül 2008 Perşembe, 12:43

CHP İstanbul Milletvekili Mustafa Özyürek, Kocaeli Garnizon Komutanı Korgeneral Galip Mendi'nin, TSK adına emekli orgeneraller Şener Eruygur ve Hurşit Tolon'u cezaevinde ziyaret etmesini değerlendirdi. 
Eruygur ve Tolon'ın TSK'ya 40 yıldan fazla hizmet ettiğini, görevleri sırasında TSK'ya zarar veren davranışları olmadığını belirten Mustafa Özyürek, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Herhangi bir nedenden tutuklanmaları, onların TSK ile olan ilgisini bütünüyle koparmaz. Böyle bir ziyaret yapılması, bir vefa borcudur, insani görevdir. Tutuklandıkları sırada yapılması gereken bu görev, gecikerek de olsa yapılmıştır. Bunun şimdi yapılmasında, komuta değişikliğinin etkili olduğunu zannediyorum.
Veli Küçük, çeşitli olaylarla irtibatlandırılması, suçlandırılması nedeniyle herhalde ziyaret edilmemiştir. Eruygur ve Tolon ile ilgili henüz iddianame bile yoktur. Bu ziyaretin olmaması hem kamuoyu hem TSK'da olumsuz hava yaratmıştı, bu havayı gidermek üzere bu ziyaretin gerçekleştirildiğini sanıyorum. 40 yıl bir camiada görev yaptıysanız, o camia adına
'Geçmiş olsun' denilmesi, ziyaret edilmesi son derece doğal, insani görevdir''