Başbakan, Gökçek'i sıkıştırdı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, BOTAŞ’a olan 677 milyon YTL'lik borcunu ödemeyen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e “Borcunu öde” dedi. Gökçek'in ise bu tepkiye karşı sessiz kaldı.

07 Eylül 2008 Pazar, 08:22

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in verdiği iftar yemeğine katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, iftar sonrası Gökçek ile Ankara’nın sorunlarına ilişkin görüştü. Erdoğan, Gökçek’e BOTAŞ’a olan borçların ödeyip ödemediğini sorduğu, aldığı olumsuz yanıt üzerine “Biz BOTAŞ’a olan borcunuzun ödenmesi için yasa bile değiştirdik. Faizleri sildik, oranları düşürdük, borcun ödenmesi için her türlü kolaylığı sağladık. Buna rağmen borç ödenmemiş. Sen bizi hep savunma yapmak zorunda bırakıyorsun. Bu borcunu ne olursa olsun öde. Bu sıkıntıyı ortadan kaldır” dediği bildirildi. Gökçek'in ise bu tepkiye karşı sessiz kaldığı öğrenildi.

Başkent Doğal Gaz’ın 2007 sonu itibariyle BOTAŞ’a 677 milyon YTL borcu bulunuyor. BOTAŞ geçtiğimiz yıllarda pek çok dava açtığı ve çoğunu kazandığı halde, alacağını bir türlü tahsil edemiyordu. Kamu yararını gözeterek vanayı kapatamayan BOTAŞ’ın alacağı uzun yıllar bekledi. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin borcunu ödemeyeceği anlaşılınca bir yasa da çıkarıldı. Özelleştirme formülü geliştirilerek Doğal Gaz Piyasası Kanunu’nda değişiklik yapıldı. 12 Temmuz 2007 tarihli değişiklik ile o dönemki adıyla EGO’nun özelleştirilmesi, elde edilen gelirden BOTAŞ ve Hazine Müsteşarlığı’na olan borçların ödenmesi öngörüldü. Bu süreç çerçevesinde Eylül 2007’de EGO ikiye ayrılarak, doğal gaz dağıtım işleri 30 yıllığına lisans alan Başkent Doğalgaz kapsamına alındı. Ardından şirketin 30 yıllık lisansından kalan sürenin devri için özelleştirme ihalesine çıkıldı. 14 Mart 2008’de yapılan ihaleyi 1 milyar 610 milyon (KDV dahil 1,9 milyar YTL) ile Global Yatırım-Ener Gaz ortaklığı kazandı. İhalenin ardından EPDK, Rekabet Kurulu, Büyükşehir Belediye Meclisi onaylarını içeren devir süreci başladı. Sürecin sonuna gelinirken, Gökçek, BOTAŞ ile borç tutarı konusunda anlaşmazlık bulunduğunu ifade ederek, borcunu ödemeyeceği yönünde açıklamalarda bulunmaya başladı. Yasa hükmü olmasına rağmen Gökçek’in bu yönde beyanda bulunması BOTAŞ’ta sıkıntı yarattı. Enerji Bakanı Hilmi Güler de, Gökçek’in tavrına sert tepki göstererek, ne olursa olsun BOTAŞ’ın alacağını tahsil edeceklerini ifade etti.