Hollanda'daki peçe yasağı genişliyor

Hollanda'da temel ve orta öğretimde öğrenci ve öğretmenler için peçe ve çarşaf gibi yüzü kapatan giysileri yasaklayan hükümet kararının kapsamı genişletiliyor. Yeni yasada okul saatleri içinde, okul içinde ve çevresinde veliler de yüzü kapatan giysilerle bulunamayacak. Bu şekilde okula gelen veliler okul içine ve bahçesine alınmayacak.

09 Eylül 2008 Salı, 14:08

Eğitim ve Bilim Bakanlığının önerisiyle Bakanlar Kurulunca benimsenen yasa tasarısına göre, okul saatleri içinde, okul içinde ve çevresinde veliler de yüzü kapatan giysilerle bulunamayacak. Çocuğunu okula getiren veliler, yüzlerini kapatan giysileri olduğu takdirde, okulun içine ve bahçesine sokulmayacak.

Aynı şekilde okul binası ve bahçesinde öğrenci, öğretmen ve  personelin yanı sıra okulu temizlemeye gelenler, herhangi ihtiyaç ya da iş nedeniyle okul binasına girip çıkmak zorunda olanlar için de bu yasak geçerli olacak. Yasağın uygulanmasını okul müdürleri denetleyecek ve sorumlu tutulacak.

Tasarıya göre, öğretmen, öğrenci ve veli ilişkilerinde yüzlerin açık olması ve birbirlerini görmeleri eğitimin kalitesi ve verimliliğine doğrudan yansıyor. Öğretmenlerin ders anlatırken öğrenciyle ilişkisinde onların tepkilerini yüzlerinde görmeleri gerektiği belirtiliyor.

Bakanlığa göre, peçe ve çarşaf gibi yüzü kapatan giysi taşıyan kişi sayısı Hollanda'da çok fazla olmamasına rağmen, eğitim sisteminde bunun yasayla düzenlenmesi kesin bir zorunluluk olarak görüldü.Parlamentoda daha önce yapılan tartışmalarda yasaklama yönünde beliren siyasi irade ışığında hükümet, zorunlu eğitim kurumlarıyla bazı kamu kurum ve kuruluşlarında peçe ve çarşaf gibi yüzü kapatan giysileri taşıyanlara genel bir yasaklama kararı almıştı. Hazırlanan bu tasarıyla ise eğitim sisteminde yasak kapsamının sınırları ve kuralları açık bir şekilde belirleniyor.

Yasa tasarısının gelecek yıl ortalarına kadar parlamentodan geçerek yasalaşması bekleniyor.