Çin'de 700 ton bebek maması toplatılıyor

Çin'in önde gelen bebek maması firması Sanlu, piyasadaki 700 ton bozuk mamayı toplatıyor. Bozuk mamadan yiyen bir bebek öldü, bazı bebeklerde ise böbrek taşı oluştu. Bu gelişme üzerine ABD Gıda ve İlaç İdaresi, tüketicileri, Çin'den ithal edilen mamalardan kaçınmaları konusunda uyardı.
Yayınlanma tarihi: 12 Eylül 2008 Cuma, 06:45

Çin'in dünya pazarında tanınan bebek maması markası Sanlu'da tam anlamıyla kriz yaşanıyor. Firma kendi ürettiği 700 ton bebek mamasını piyasadan toplatılıyor.

China Daily gazetesinin haberine göre, Sanlu firmasının yaptığı testler, bir bebeğin ölümüne, bazı bebeklerde de böbrek taşı oluşmasına yol açan mamalara melamin karıştığını ortaya koydu.
Yetkililerin de, mamayı yiyen bir bebeğin ölmesi, 14 bebekte de böbrek taşı oluşmasının ardından soruşturma başlattığı kaydedildi.

Çin'de geçen yıl da evcil hayvan mamalarına melamin karıştığı için mamalar piyasadan geri çekilmişti. Plastik ürünlerde kullanılan melaminin, hiçbir gıda maddesinde bulunmaması gerekiyor, ancak bazı üreticiler gıdanın protein miktarının yüksek görünmesi için melamin kullanıyor.
Öte yandan ABD Gıda ve İlaç İdaresi, tüketicileri, Çin'den ithal edilen mamalardan kaçınmaları yolunda uyardı.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.