Erdoğan Malatya'da

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Bütün makamları feda etmeye hazırız, bütün unvanlarımızı masanın üstüne koymaya hazırız, bütün rütbelerimizden sıyrılmaya hazırız. Yeter ki bir damla dahi şehit kanı akmasın'' dedi.
Yayınlanma tarihi: 14 Kasım 2009 Cumartesi, 12:33

Çeşitli açılış ve ziyaretler için Malatya'ya gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Beydağı Ağaçlandırma Projesi ve Malatyapark Alışveriş Merkezi ortak açılış töreninde bir konuşma yaptı.

Erdoğan, ''Bütün makamları feda etmeye hazırız, bütün unvanlarımızı masanın üstüne koymaya hazırız, bütün rütbelerimizden sıyrılmaya hazırız. Yeter ki bir damla dahi şehit kanı akmasın'' dedi.

"13 Kasım dönüm noktası"

Türkiye'nin dün tarihi günlerinden birini yaşadığını vurgulayan Erdoğan, 13 Kasımın Türkiye için bir milat olduğunu ifade etti. Başbakan Erdoğan, ''13 Kasım tarihi birliğimiz için, beraberliğimiz için, kardeşliğimiz için, dayanışma için, büyük Türkiye için bir dönüm noktasıdır'' dedi.

Türkiye'nin büyük bir devlet, Türk milletinin de büyük bir millet olduğunu vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:

''Tarihimizde hiçbir zaman teröristlerle bölücülerle asilerle pazarlık yapmadık, bundan sonra da asla yapmayız. Bu ülkenin hiçbir şerefli hükümeti hukuk önünde mahkum olmuş suçlularla masaya oturmamıştır, bundan sonra da oturmaz, oturamaz. Bu ülkenin sınırları, bu ülkenin demokratik, laik, sosyal, hukuk devleti, bu ülkenin İstiklal Marşı, bu ülkenin bayrağı, bu ülkenin devleti, hiç kimse tarafından tartışma konusu yapılamaz. Bu ülkenin aziz şehitlerine hiç kimse saygısızlık yapamaz. Bunu yapanlar önce karşılarında beni ve partimi bulurlar."

Başbakan Erdoğan, 25 yılda terörün lobisi ve piyasasının oluştuğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

''Bu kanlı piyasada şu anda ekmek yiyenler var. Bu kanlı pazardan rant devşirenler var. Bu kanlı sektörden kendilerine siyasi çıkar sağlayanlar var. Terör bittiği zaman, silahlar sustuğu zaman, şehit cenazeleri gelmediği zaman, gençler dağa çıkmadığı zaman, analar ağlamadığı, gözyaşı dökmediği zaman işte bu kanlı piyasanın rantçıları işsiz kalacaklar. İşte o zaman şehit cenazelerini istismar edemeyecekler. İşte o zaman benim doğulu, güneydoğulu kardeşlerimi istismar edemeyecekler. Habur'da, Diyarbakır'da gördüğünüz manzara bu istismarın ortaya çıkardığı tablodur. Benim aziz milletimi yanıltmaya, kandırmaya, tahrik etmeye, hassasiyetlerini sömürmeye dönük gayretlerdir. İşte bu istismar hilesidir, oyunudur ve desisesidir.''

Erdoğan, belediye konferans salonundaki, AKP Siyaset Akademisi'nde yaptığı konuşmada, TBMM Genel Kurulu'nda ''Kürt açılımı'' konusunda dün yapılan genel görüşmeden söz ederek dünün kendileri için yeni bir milat yeni bir başlangıç olduğunu söyledi.

Bu hafta sonu itibarıyla 81 ilde ''Kürt açılımı''çalışmalarını anlatmak üzere genişletilmiş il danışma meclisi toplantılarının yapılmış olacağını hatırlatan Erdoğan, şöyle devam etti:
''81 vilayetimizi dolaşarak bu işi hemen bitirmiyoruz. Hedefimiz inşallah ilkbaharın sonuna kadar bunu sizlerle beraber ilçe ilçe, belde belde, mahalle mahalle, köy köy, hatta ev ev, ana kademe gençlik kolları, kadın kolları, konferanslarla, sempozyumlarla panellerle halkımıza anlatacağız.

Hani Sayın Baykal anlamakta zorluk çekiyor. 'Hazmettire hazmettire' ifadem var ya. O, hazım olayını sadece sofrada anlıyor galiba. 'Burada ne kastettikleri belli oluyor' diyor. Ama kendisi belli ki hazmedemiyor. Ama inşallah milletim ona da bunu hazmettirecek. Ben buna inanıyorum.''

Erdoğan, geleceğin Türkiye'si için dün TBMM'de çok önemli bir genel görüşme yapıldığını belirten Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:
''Biz orada birşey dedik. Ne dedik? Biz buraya niye geldik biliyor musunuz, siz, biz milletin vekilleriyiz. Sizinle burada bir şeyi paylaşalım istedik. Çünkü ana muhalefet bir de onun yanında diğer yavru muhalefet, kızıyor bu ifademe ama, sizler randevu talebimize hayır dediniz. Ben şahsen MHP Genel Başkanınından üç kez randevu talep ettim. Bu ülkenin Başbakanı, iktidar partisinin Genel Başkanı olarak. Beyefendi lütfedip de bize randevu vermedi. Ben bunu milletime niye anlatıyorum? Kimin ne olduğunu bilsinler diye. Özellikle MHP'li kardeşlerim bunu iyi bilsinler.

Ben bir şey beklediğim için değil. Ülkemin meselelerini kendileriyle konuşmak için bu randevuyu talep ettim. Bazı gerçekleri konuşalım diye randevu talep ettim. Biz konuşamazsak kim konuşacak? Biz dertleşemezsek kim dertleşecek? Ondan sonra da gerçeği dün parlamentoda ortaya koyunca, el kol hareketleri yapmaya başladılar. Niye? Çünkü orada rahatsızlık başladı. Eğer sen Tayyip Erdoğan'a 'Bölücü terör örgütünün başı ile el ele, kol kola geziyor' dersen, o cevabı alırsın. Eğer sen AK Parti'ye 'Terör örgütüyle kol kola geziyor, dolaşıyor' dersen, o cevabı alırsın. Eğer sen kalkar da, 'Devlet töreniyle Habur'da karşılama yapıyorsunuz' dersen, o cevabı alırsın.

Biz bugüne kadar hiçbir şeyi kaçırmadık, bundan sonra da kaçırmayız. Ve terörist başı teslim edildiği zaman bu ülkede idam cezası varken sümen altı etmek suretiyle idamdan kurtarılmasını kimlerin sağladığını benim milletim biliyor.
Ecevit, Sayın Bahçeli ve Sayın Yılmaz'ın altında imzası olan belge elimizde, bunu kaç kere dağıttık biliyorsunuz. Bu tarihe kayıt düşülmüş bir olaydır. Bütün bunlar ortadayken Erzurum'da çıkıp, benim vatandaşıma halat atan da yine kendisi. 'İdam et' diyor. Hafızayı beşer nisyan ile maluldür. Bunları bileceğiz ki bu oyuna gelmeyelim.''

Erdoğan, 2. Ordu Komutanlığı'nı ziyaret etti

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile basına kapalı gerçekleştirilen ziyareti bir saat sürdü. Erdoğan, daha sonra Beydağı Ağaçlandırma Projesi ve Malatya Park AVM'nin açılışı için 2. Ordu Komutanlığı'ndan ayrıldı.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.