Son Haberler

Aşırı dincilerden 'Şabat' protestosu

Musevi inancına göre, dinen çalışılması günah olan cumartesi günü (Şabat) çalışılmamasına direnen Kudüs'ün aşırı dinci Yahudi toplumu (Haredi), bu kez de bilgisayar çipleri üreticisi uluslararası firmanın, Kudüs'teki tesisinin cumartesi günü yeniden açılışına ve çalışmasına tepki gösterdi.
Yayınlanma tarihi: 14 Kasım 2009 Cumartesi, 18:48

Haredi olarak anılan toplumun, sayıları 1500'ü aşan üyeleri, Intel'i protesto etmek amacıyla, Kudüs'te firmanın tesislerinin bulunduğu Har Hotzvim Sanayi Bölgesi'nde toplandılar. Aşırı dinci göstericilerden kimileri, olay yerine gelen Kudüs Belediye Başkan Yardımcısı, kendisi de aynı toplumun üyelerinden olan Birleşik Tevrat Yahudiliği Partisi'nden Yitzhak Pindrus'a da tacizde bulundu ve tesisin Şabat günü çalışmasını önlemek için gerekeni yapmadığını söylediler.

Geleneksel siyah şapkaları ve uzun siyah elbiseleri içindeki göstericilerden kimileri, olayları görüntülemek isteyen gazetecilere taşlarla saldırdı ve olay yerinden uzaklaşmaya zorladı.
Kudüs Polisi ise bölgeye giden yolları kapatarak, insanların araçlarıyla göstericilerin bulunduğu alana girmesini engelledi.

Haredi toplumu ile Intel yetkilileri arasında bir uzlaşma sağlamak amacıyla yapılan görüşmeler, şirketin cumartesi günleri yalnızca Yahudi olmayanların çalıştırılması yönündeki öneriyi reddetmesinin ardından başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

Intel firması, protestolar sürerse, şirketin İsrail'deki üretimini durdurmayı düşündüğünü de açıkladı. Intel'in İsrail Genel Müdürü Maxine Fassberg, gösterilerin bu biçimde sürmesi veya Kudüs'teki fabrikada üretimde bir aksamaya neden olması durumunda, şirketin fabrikayı kapatmak ve hatta sonunda İsrail'i terketmek durumunda kalabileceği uyarısını yaptı.
Intel'in, İsrail'in Kiryat Gat bölgesinde üretilen bilgisayar çipleri son kontrol ve paketleme aşaması için Kudüs'teki tesislere getiriliyor. Kudüs'te 1985 yılından bu yana mevcut olan tesisler, 1.5 önce sökülmüş ve yenilenmişti.

Intel İsrail bünyesinde yaklaşık 6 bin 500'e yakın kişi istihdam ediliyor ve ayrıca, yan sanayi sektörlerinde, dolaylı olarak binlerce kişiye de iş olanağı yaratılıyor.

Aşırı dinci Yahudi göstericiler, Kudüs Belediyesi'nin özellikle hafta sonunda turistlere trafik kolaylığı sağlamak amacıyla işletmeye aldığı park yerinin kapatılması için 2 aya yakın bir süre protesto eyleminde bulunmuşlar, hatta zaman zaman park yerine gelen arabaları taşlamışlar ve polislerle çatışmaya girmişlerdi.

Aşırı dinci toplum, daha sonra kimi toplum liderlerinin, şiddet içeren eylemlere karşı açıklamalar yapması sonucu, her hafta sonu düzenli olarak sürdürdükleri protestolarını, kısa bir süre önce durdurmuşlardı.

A+ A-
Cumhuriyet İMECESİ