Çocuklar için aşı uygulaması başladı

Halk arasında domuz gribi olarak bilinen ''Pandemik A'' gribine karşı koruyucu bir önlem olarak yapılmaya başlanan aşı uygulamasının 2. aşaması, bugün tüm yaş gruplarındaki kronik hastalığı olanlarla 6 ay-5 yaş arası çocukları kapsayacak şekilde başladı.
Yayınlanma tarihi: 16 Kasım 2009 Pazartesi, 12:02

Bu kapsama giren, aşı yaptırmak isteyen erişkinlerin sağlık ocakları veya aile sağlığı merkezlerine başvurularında kendi beyanları yeterli olacak, herhangi bir belge istenmeyecek. 6 ay ile 5 yaş altındaki çocuklara ise aile onayı alındıktan sonra aşı yapılacak.

Bugünden itibaren sağlık ocakları veya aile sağlığı merkezlerine başvurup durumlarını beyan ederek aşı yaptırabilecekler şöyle:
''Kronik bronşit, KOAH ya da astım gibi kronik akciğer hastaları, Kronik kalp-damar hastaları, kalbinde doğumsal delik, damar ve kapak darlığı, kalbin bölümleri arasındaki bağlantı bozukluğu gibi rahatsızlığı olanlar, özellikle diyalize giren kronik böbrek hastaları, şeker başta olmak üzere metabolik hastalığı bulunanlar, Siroz başta olmak üzere kronik karaciğer hastaları, Anemi ve lösemi gibi kan hastalığı bulunanlar, Kanser hastaları, bağışıklık sistemini baskılayan diğer rahatsızlıkları olanlar.''

Bunun dışında, 6 ay ile 5 yaş altındaki çocuklara da aile onayı alındıktan sonra aşı yapılacak. Okul çağındaki çocuklara aşı uygulaması başladığında da veli onayı olmadan aşı yapılmayacak.

Domuz gribine karşı aşı uygulaması, ücretsiz olarak gönüllülük esasına göre yapılıyor.
Hamilelere ise aşının etkinliğini artıran adjuvan maddesi bulunmayan özel aşılar yapılacak.
Aşının koruyucu etkisi, en erken 10 gün sonra kendini gösteriyor.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.