Rum gençliği "taksim" istiyor

Kıbrıs Rum kesiminde yapılan bir anket, Rum gençliğinin yüzde 60'ının "taksim" istediğini ortaya koydu.
Yayınlanma tarihi: 16 Kasım 2009 Pazartesi, 12:40

"Insights Market Research" tarafından, gazete adına, 5-9 Kasım'da, 18 yaş ve üstü 500 Rum ile telefon görüşmesiyle yapılan anketin sonuçlarını yayımlayan Simerini gazetesi, "Rum nüfusunun geneline bakıldığında, 10 Kıbrıslı Rum'dan 4'ünün, yani yüzde 40'lık bir oranın taksim, yüzde 38'inin federasyon, yüzde 17'lik bir kısmın ise 'birleşik devlet' istediklerini" yazdı.

Rumların yüzde 72'sinin ise Kıbrıs sorununun çözümü durumunda dönüşümlü başkanlığa "hayır" dediğini aktaran gazete, Rumların sadece yüzde 27'sinin buna "evet" dediğini belirtti.

Rumlar Kıbrıs sorununun hangi çözüm şeklini destekliyor?

Ankette, 10 Kıbrıslı Rum'dan 4'ü, yani yüzde 40'lık bir oran taksim istiyor. Söz konusu yüzde 40'lık orana bakıldığında, Kıbrıslı Rumların yüzde 20'si bugünkü durumun muhafaza edilmesini, diğer yüzde 20'lik kesim ise garanti altına alınmış sınırlarla taksimi istiyor.
Kıbrıslı Rumların yüzde 32'si, Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın savunduğu, iki kesimli, iki toplumlu federasyonu kabul ediyor. Rumların yüzde 17'si ise "birleşik devlet" istiyor.

Ankete göre 18-29 yaş arası Kıbrıs Rum gençliğinin çoğunluğu, yani yüzde 60'lık kısmının tercih ettiği Kıbrıs sorununun çözüm şekli ise taksim. 45-64 yaş grubu arası Kıbrıslı Rumların yüzde 49'u da federasyonu destekliyor.

Ankete katılanların yüzde 54'ü Hristofyas'ın, Kıbrıs sorununun çözüm çabaları çerçevesindeki politikalarını "olumlu", yüzde 46'sı "olumsuz" bulurken, aynı konuda Rum gençlerin yüzde 67'si "olumsuz", yüksek öğrenim gören gençlerin yüzde 38'i de "olumlu" görüş belirtti.

Ankete göre, Kıbrıslı Rumların yüzde 57'si, "iki toplumlu, iki kesimli federal bir devletin nasıl işlev göstereceğini biliyor musunuz" sorusuna "hayır" cevabını verdi. Rumların yüzde 43'lük kesimi ise bu soruya olumlu yanıt verdi.

Ankete göre, Rumların yüzde 44'ü, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda, Rum tarafını en çok Rusya'nın desteklediğini düşünüyor. Bu oranı yüzde 18 ile Fransa, yüzde 11'le İngiltere, yüzde 7 ile ABD ve Çin, yüzde 5 ile de Almanya takip ediyor.

Anket sonuçları, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'ın Rumlar arasındaki imajının "olumsuz" olduğunu da ortaya koydu.
Ankete katılanların yüzde 54'ü, Hristofyas'ın müzakerelerde Türk tarafına, "tehlikeli tavizler" verdiğine inanırken, yüzde 44'ü bu görüşe katılmıyor.

"Bu mesaj Hristofyas'a gönderilmeli"

Rum gençliğinin yüzde 60'ının "taksim" istediğini gösteren anket sonuçlarını yorumlayan, hükümet ortaklarından Demokratik Parti (DİKO) Basın Sözcüsü Fotis Fotiu, taksimin, Kıbrıs Rum tarafının hedefi ve nihai çözüm olmaması gerektiğini söyledi.

Ancak, gençlerin taksim konusunda verdikleri yanıtın mantıklı olduğunu kaydeden Fotiu, bunun nedeninin, Türk "uzlaşmazlığından" dolayı biriken hayal kırıklığı olduğunu iddia etti.

Ankete katılanların yüzde 72'sinin dönüşümlü başkanlığa "hayır" yanıtını vermesi konusunda ise Fotiu, bu mesajın Hristofyas'a gönderilmesi gerektiğini söyledi.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.