A+ A-

Bakandan Afrikalı göçmenler için skandal ifade

İtalya Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı, "Sahip olmadığımız çocukların yerini alacak yeni kölelere ihtiyacımız yok" diye konuştu.
Yayınlanma tarihi: 14 Eylül 2018 Cuma, 19:20

[Haber görseli]

İtalya'da yeni kurulan koalisyon hükümetinin göç karşıtı İçişleri Bakanı Matteo Salvini, Afrikalı göçmenlerden 'köleler' diye söz etti.

Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanı olan Avusturya'da göç ve güvenlik konulu, basına kapalı bir toplantıda konuşan Salvini, Avrupa'da nüfusun yaşlanması sebebiyle göçmenlere ihtiyaç olduğu görüşünü reddederek, ''Sahip olmadığımız çocukların yerini alacak yeni kölelere ihtiyacımız yok.'' dedi.

Salvini'nin Facebook sayfasında yayımlanan toplantının videosuna göre İtalya Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı şunları söyledi:

''Artık çocuk yapmayan Avrupalıların yerine Afrika gençliğinin en iyilerini getireyim diye değil, birkaç yıl önceki gibi genç insanlar yine çocuk sahibi olsunlar diye yurttaşlar bana maaş ödüyor. Belki Lüksemburg'da (Afrikalı göçmenlere) ihtiyaç olabilir, İtalya'daki ihtiyaç ise çocuklarımızın çocuk sahibi olmasına yardımcı olmak, sahip olmadığımız çocukların yerini alacak yeni köleler değil.''

LÜKSEMBURG DIŞİŞLERİ BAKANI KIZIP SÖZÜNÜ KESTİ
Videoda Salvini'yi dinlerken kızgınlığı yüzüne yansıyan Lüksemburg Dışişleri ve Göç Bakanı Jean Asselborn, İtalyan bakanının sözünü Fransızca kesip ''Allez, allez, allez'' dedi.

Salvini'ye ''Fazla ileri gittin'' mesajı veren Asselborn, ''Lüksemburg'da onlarca İtalyan göçmen var, göçmen olarak gelip çalıştılar ki, siz İtalya'da çocuklar için para ödeyebilesiniz'' diye konuştu.

TOPLANTIYA AFRİKALI BAKANLAR DA KATILDI

Sputnik'in aktarfığına göre, Avrupa ve Afrika'dan içişleri bakanları ve AB yetkililerinin katıldığı Avusturya'daki iki günlük toplantının programında, Salvini ile Avusturya hükümetinin aşırı sağcı ortağı Özgürlük Partisi'nin lideri ve Başbakan Yardımcısı Heinz-Christian Strache'nin ortak basın toplantısı da var.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler