Kapat
A+ A-

Görüşme yok tokalaşma var

ABD ile Türkiye arasında Rahip Brunson, YPG, S-400 nedeniyle soğuk rüzgârların estiği bir dönemde BM Genel Kurulu’nda art arda konuşan ABD Başkanı Trump ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, bekleme salonunda karşılaştı. Konuşmasını bitirerek salondan çıkan Trump, kürsüye giden Erdoğan’ın elini sıkarak kısa süre sohbet etti.
Yayınlanma tarihi: 25 Eylül 2018 Salı, 22:03

 [Haber görseli]

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, New York’ta Birleşmiş Milletler ( BM) Genel Kurulu’nda konuştu. Kürsüde isim vermeden ABD politikalarını eleştiren Erdoğan’ın, kürsüye çıkmadan önce ise ABD Başkanı Donald Trump ve eşi Melania Trump ile karşılaşarak tokalaştığı görüntüler Cumhurbaşkanlığı tarafından paylaşıldı.

Genel kuruldaki konuşmasında, Birleşmiş Milletler’in insanların beklentilerini karşılamaktan uzaklaştığını belirten Erdoğan, “ BM Güvenlik Konseyi, veto hakkına sahip 5 üyenin çıkarlarına hizmet eden, yaşanan zulümlere seyirci kalan bir yapıya bürünmüştür. Filistinlilere uygulanan zulme ses çıkartmayanların, onlara yapılan yardımları kısma gayretleri, sadece zalimlerin cesaretini artırmaktadır. Tüm dünya arkasını dönse bile biz, ilk kıblemiz Kudüs’ün tarihi ve hukuki statüsüne sahip çıkmaya devam edeceğiz” diye konuştu. Ticaret savaşlarının insanlığa zarar verdiğini ifade eden Erdoğan, “Ticari anlaşmaların keyfi bir şekilde iptal edilmesi ve ekonomik yaptırımların silah gibi kullanılması karşısında sessiz kalamayız” dedi.

Suriye eleştirisi

Suriye’deki son duruma da değinen Erdoğan, “Soçi mutabakatıyla rejimin 3.5 milyon sivilin yaşadığı İdlib Çatışmasızlık Bölgesi’ne yönelik kanlı saldırılarının önüne geçtik. Hedefimiz, Mınbiç’ten başlayarak Irak sınırına kadar olan Suriye topraklarının tamamını teröristlerden temizlemektir. Taktik çıkarları uğruna teröristleri on binlerce TIR, binlerce kargo uçağı silahla donatanlar gelecekte bunun acısını mutlaka çekeceklerdir” diye konuştu.

Türkiye’nin 4 milyondan fazla sığınmacıyı misafir ettiğini de belirten Erdoğan, “Harcadığımız miktar 32 milyar doları buldu. Buna karşılık dışarıdan aldığımız destek, uluslararası kuruluşlardan 600 milyon dolar, AB’den de fiilen verilen tutar 1.7 milyar Avro. Avrupa başta olmak üzere dünyanın mülteci akınına uğramasının önüne geçen Türkiye’ye daha fazla destek verilmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Dünyanın FETÖ tehlikesinin farkında olmadığını da dile getiren Erdoğan, “Bunun başı şu anda ABD’de, Pensilvanya’dadır. 400 dönümlük arazide yaşamakta, buradan 160 ülkeye terör ihraç etmektedir” dedi.

Liderlerle görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’de Japonya Başbakanı Şinzo Abe, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Mozambik Devlet Başkanı Filipe Jacinto Nyusi ile Venezüella Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza ile görüşmelerde bulundu.

 

BM Genel Kurulu’nda art arda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump bekleme salonunda karşılaştı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter üzerinden, fotoğraflar da ekleyerek yaptığı duyuruda, “Cumhurbaşkanımız BM Genel Kurulu’na hitapları öncesinde ABD Başkanı Donald Trump ile kısa bir sohbet gerçekleştirdi” dedi.
Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer

Etiketler:

Brunson, ABD, Trump, BM

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler