Kapat
A+ A-

Vatikan'ın Roma Büyükelçiliği'nde insan kemikleri bulundu

İtalya'nın başkenti Roma'da bulunan Vatikan Büyükelçiliği binasını genişletmek için bitişiğindeki arazide yapılan kazı sırasında insan insan kemikleri bulundu. İtalyan basınında yer alan haberlerde kalıntıların Ağca bağlantısı araştırılıyor.
Yayınlanma tarihi: 31 Ekim 2018 Çarşamba, 17:13

[Haber görseli]Vatikan, pazartesi günü "İtalya’nın Apostolic Nunciature’un (elçilik binası) genişletilmesi için yanındaki arazide yapılan kazı sırasında insan kemik kalıntıları bulundu" şeklinde bir açıklamada bulunmuştu. İtalyan polisinin, pazartesi günü Vatikan'da bulunan insan kemik parçaları üzerinde, yaş, cinsiyet ve ölüm tarihi üzerinde inceleme yaptığı, dedektiflerin bulunan kemik parçalarının 1983 yılında Roma’da küçük yaşta kaybolan Emanuela Orlandi veya Mirella Gregori’dan birine ait olup olmadığı konusunda DNA eşleştirmesi yapacağı belirtildi.

MEHMET ALİ AĞCA İLE BAĞLANTISI DA ARAŞTIRILIYOR

Vatikan’daki bir polisin kızı olan Emanuela Orlandi, 22 Haziran 1983’de müzik dersinden çıktıktan sonra bir daha görülmemişti. O zamanlar 15 yaşında olan Orlandi’nin, kredi alabilmek için Vatikan yetkililerine baskı yapmak maksadıyla bir organize suç örgütü tarafından kaçırılmış olabileceği olasılığının yanı sıra, 1981’de Papa Jan Paul’a suikast teşebbüsünde bulunmasının ardından yakalanan Mehmet Ali Ağca’nın serbest bırakılması için kiliseye baskı yapmak maksadıyla kaçırıldığı iddia edilmişti.

Orlandi’nin kardeşi Pietro, kız kardeşine olanlar konusunda Vatikan’ı suçlamış hatta bu davada suç ortağı olduğunu ileri sürerek onlarca yıl süren bir kampanya başlatmıştı. Vatikan ise davanın çözülmesi için İtalyan polisiyle işbirliği yaptığını açıklamıştı.

KEMİKLER HAKKINDA İKİNCİ BİR İDDİA

İtalyan basınında tartışılan bir diğer olasılık ise kemiklerin Orlandi'den yaklaşık 40 gün önce yine 1983 yılında kaybolan 15 yaşındaki Mirella Gregori'ye ait olması ihtimali.

Mirella Gregori, 1983'te evlerinin zili çaldığında kapıya bakmış, ailesine okuldan bir arkadaşının geldiğini söyleyip konuşmak üzere dışarı çıkmış ve kendisinden bir daha da haber alınamamıştı.

İtalyan emniyeti Orlandi ve Gregori olaylarının birbirleriyle bağlantılı olabileceğini düşünüyor. Kemikleri inceleyen ekipler, alınacak DNA örneklerini Orlandi ve Gregori'nin DNA'sı ile karşılaştıracak.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler