Haley giderayak Riyad’a sert çıktı

ABD’nin, yıl sonu itibariyla görevini bırakacak olan Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley, Suudi Arabistan yönetimiyle ilgili Beyaz Saray’ın tutumuyla çelişen açıklamalarda bulundu.

cumhuriyet.com.tr
12 Aralık 2018 Çarşamba, 19:06

 

NBC kanalına konuşan Haley, Suudi muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’da öldürülmesinin sorumlusunun Suudi hükümeti ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman olduğunu vurguladı. “Hepsi sorumlu, bundan el çabukluğuyla kurtulamazlar. Kişi olarak da hükümet olarak da...” ifadelerini kullandı.

Riyad yönetimiyle Yemen’de ve İran’da birlikte çalışmak zorunda olduklarını vurgulayan Haley, Trump’la tarzlarının farklı olduğunu da belirtti. ABD Başkanı Donald Trump ise önceki gün yaptığı açıklamada, CIA’nın Kaşıkçı raporu ve Senato’daki tepkilere rağmen Veliaht Prens Selman’ın yanında yer aldığını söyledi. Oval Ofis’te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Trump, Kaşıkçı cinayetinde Veliaht Prens’in parmağının olup olmadığı konusunda açıklama yapmazken “Suudi Arabistan’ı desteklemek Prens’i desteklemek midir?” sorusuna ise “Şu anda kesinlikle öyle” diye cevap verdi.