Kapat
A+ A-

Mısır, Türkiye Büyükelçisi'ni kovdu

Mısır Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Kahire'de yaptığı basın toplantısında Türkiye'nin Kahire Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı'nın ülkeyi terk etmesini istediklerini belirtti.
Yayınlanma tarihi: 23 Kasım 2013 Cumartesi, 12:28

[Haber görseli]

Türkiye'yle diplomatik ilişkilerin derecesini düşürme kararı alan Mısır ayrıca Ankara Büyükelçisi'ni de geri çağırdı. Türkiye'nin Kahire Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı'yı "istenmeyen kişi" ilan etti.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, alınan karara gerekçe olarak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, 21 Kasım'da Moskova'ya hareket etmeden önce verdiği beyanat gösterildi.

Açıklamada, Başbakan Erdoğan'ın ifadelerine atıfla "Bu beyanat, yüce Mısır halkının iradesine yönelik meydan okuma, tercihlerini küçümseme ve iç işlerine doğrudan müdahale niteliği taşıyan kabul edilemez bir ısrarın son halkasını teşkil ediyor" denildi.

Açıklamada ayrıca "Mısır hükümeti ve halkı, Türk halkını takdir ediyor ancak iki ülke arasındaki ilişkilerde gelinen bu noktadan Türk hükümeti sorumludur" ifadesi kullanıldı.

"Kahire yönetiminin, Türkiye'deki yöneticileri, iki ülke çıkarlarını parti ve ideolojik menfaatlerin üzerinde tutmalarına defalarca fırsat tanıdığını ancak Türkiye'nin, uluslararası toplumu Mısır aleyhine tahrik etmeye, ülkede istikrarsızlığa yol açmaya çalışan kuruluşlara yardıma ve Mısır halkının 30 Haziran'da ortaya koyduğu iradeyi küçümsemeye devam ettiğini" öne süren Dışişleri Bakanlığı, alınan kararları üç maddede şu şekilde sıraladı:

1- Türkiye ile Mısır arasındaki diplomatik temsil düzeyinin, büyükelçilikten maslahatgüzar seviyesine indirilmesi

2- 15 Ağustos'ta istişarelerde bulunmak üzere Mısır'a çağrılan Kahire Büyükelçisi'nin kalıcı olarak geri çekilmesi

3- Türkiye'nin Mısır Büyükelçisi'nin bugün Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak, "istenmeyen kişi" olduğunun bildirilmesi ve ülkeden ayrılmasının istenmesi.

DIŞİŞLERİ: KARAR SONRA AÇIKLANACAK

Dışişleri kaynakları, Mısır Dışişleri Bakanlığı'nın iki ülke arasındaki diplomatik temsil düzeyinin düşürülmesi ve büyükelçilerin karşılıklı geri çağrılması yönündeki açıklamalarını doğruladı. Türkiye karşılıklılık ilkesi çerçevesinde atacağı adımları açıklayacak.

"MISIR İÇİN DUA ETMEYE DEVAM EDECEĞİM"

Mısır Dışişleri Bakanlığı Protokol Genel Müdürlüğü'nden ayrıldıktan sonra Mısır hükümetinin aldığı kararı değerlendiren Botsalı, "Türk ve Mısır halkları kardeştir. Mısır'ın iyiliği için dua etmeye devam edeceğim. Mısır çok önemlidir. Mısır'ın demokratik yolda kalması bölge ve dünya için elzemdir" diye konuştu.

ERDOĞAN 'SAYGIM YOK' DEMİŞTİ

Mısır'ın kararında, Başbakan Erdoğan'ın önceki gün Rusya'ya giderken yaptığı açıklamanın etkili olduğu iddia edildi. Başbakan Erdoğan, "Ben, Sayın Mursi'nin yargı karşısındaki tutumunu alkışlıyorum, ona saygı duyuyorum, onu yargılayanlara benim saygım yok" demişti.

Türkiye'den Mısır'a ilk tepki

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler