Roth'tan sert sözler: Ankara göz yumuyor

Ankara'nın, Kobani ve IŞİD politikasına sert eleştiriler gelmeye devam ediyor. Alman Yeşiller Partisi Milletvekilli ve Parlamento Başkan Yardımcısı Claudia Roth, Erdoğan ve Türkiye hükümetine ağır eleştirilerde bulundu.
Bunlarla da ilgilenebilirsiniz
DHA
Yayınlanma tarihi: 8 Ekim 2014 Çarşamba, 12:16

[Haber görseli]

Alman Yeşiller Partisi Milletvekilli ve Parlamento Başkan Yardımcısı Claudia Roth, Alman ARD televizyonunda yayınlanan Morgen Magazin programında Türkiye’yi eleştirdi. Türkiye’nin IŞİD’e karşı politikasını eleştiren Roth “Türkiye’nin şu anki politikasına hiç anlayış gösteremem. Ankara IŞİD’e karşı belirsiz bir politika izliyor. Silahları bile Türkiye üzerinden alıyorlar” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı da eleştiren Roth şunları söyledi: “Apaçık belli ki Kobani Kürtlerinin bağımsızlığını zayıflatmak için IŞİD’e göz yumuyor. Onun derdi Esad, onu yok edilmesi gerektiğini söylüyor, böylece Sünni liderliği elinde tutmak istiyor. IŞİD savaşçıları Türk hastanelerinde tedavi ediliyor. Silahları bile Türkiye üzerinden alıyorlar. Acilen Kobani’ye yardım edilmesi gerek. Kobani’de bir insanlık dramı vardır, Türkiye’nin yardım ettiği doğru değildir. Mardin, Diyarbakır gibi kentlerle kardeş şehir projesi hayata geçirip oralardaki mültecilere yardım etmeliyiz. Tüm Dünya oralarda olanları sadece seyrediyor. NATO üyesi Türkiye’nin böyle bir kirli politika yapması kabul edilemez. NATO bunu kabullenmemeli. Bir NATO üyesi ülke böyle bir belirsiz politika izleyemez. Bir yandan biz Kürtler için her şeyi yapıyoruz diyorlar, diğer yandan Erdoğan 'PKK ile IŞİD ile aynı' diyor. Bu bir çılgınlık.”

A+ A-