Kapat
A+ A-

Yeni Zelanda'nın koca yürekli kadını

66 yaşındaki Yeni Zellandalı Jill Keats, Yeni Zelanda saldırısı sırasında yaptıklarıyla ülkesinde gündem oldu.
Yayınlanma tarihi: 16 Mart 2019 Cumartesi, 16:04

[Haber görseli]

Dünyanın en güvenli ülkeleri arasında sayılan Yeni Zelanda'da cuma namazı saatlerinde Müslümanları hedef alan saldırıyla sarsıldı. 28 yaşındaki terörist Brenton Tarrant, girdiği camideki cemaate kurşun yağdırdı. Saldırı sırasında sokakta kurbanlara yardım eden 66 yaşındaki Yeni Zellandalı Jill Keats, yaptıklarıyla gönüllerde taht kurdu.

Keats, Al Noor camisinde silah sesi duyduğunda Deans Bulvarı'ndan Riccarton Alışveriş Merkezi'ne doğru aracıyla gidiyordu. Keats, yaşadıklarını şöyle anlattı:

"Havai fişek olduğunu düşündüğüm şeyi duydum. Sokakta koşan genç adamlar gördüm. Sonra sesler aniden şiddetlendi ve 'Hayır bu havai fişek” diye düşündüm. İnsanlar düşmeye başladı. Biri aracımın soluna, diğeri sağa düştü. Şok geçiriyordum. Arabayı durdurdum. Kapıyı açtım, dışarı çıktım ve bir adam çıkıp 'İyi misin?' dedi. 'Evet vurulmadım' dedim. Aracın yanındaki genç arkadan vurulmuştu. Yolcu ve şoför kapılarını bize biraz koruma sağlamak için açtık. Onu oraya doğru çektik. Oradaki erkeklerden biri koşarak gitti ve aracından ilkyardım çantası getirdi. Müslüman biri yanıma geldi. 'Yaraya baskı yapmak zorundasınız' dedi. Vurulan kişi eşini aramaya çalışıyordu. Telefonu aldım. 'Kocanız caminin dışında vuruldu ama sakın buraya gelmeyin. Lütfen onu hastanede bekleyin' dedim. Yaşlı ellerim titrediği için yaraya yeterince baskı yapamıyordum. Gerç biri geldi ve tamponu benim elimden aldı. En kötüsü, ambulansları duyabiliyorduk ama bize ulaşamıyorlardı. Diğer kişiyi alamadık çünkü oraya doğru kurşunlar geliyordu. Hayatta kalamadı o kişi. Ben 66 yaşındayım, hayatımda asla böyle bir şey görmek için yaşayacağımı düşünmedim. Yeni Zelanda'da değil.”

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler