ABD'de 'mom jean' krizi! Şikayetlerin ardından toplatıldı

ABD’de mağaza zinciri Macy’s tarafından satışa sunulan ve porsiyonların ‘skinny jean, mom jean’ şeklinde ölçülerle belirlendiği tabaklar, yeme bozukluklarını teşvik ettiği ve kadın bedenine dair olumsuz mesaj verdiği gerekçesiyle yapılan şikâyetlerin ardından toplatıldı.
Yayınlanma tarihi: 23 Temmuz 2019 Salı, 16:45

Macy’s mağazalarında tanesi 9.50 dolardan satılan tabaklarda porsiyonlar üç halkayla belirlenmiş görünüyor ve yemeğinizi bu sınırlar içine sığdırmanız öngörülüyor. Tabağın merkezindeki en dar halkada ‘skinny jean’ (bedene otruan dar pantolon), bir orta boyunda ‘favori jean’ en genişinde ise ‘mom jean’ (anne jean'i; yüksek bel, bol kesimli pantolon) ibaresi yer alıyor.

Pourtions adlı bir firma tarafından tasarlanan tabaklar bazı kullanıcılar tarafından komik bulunsa da pek çok kesimin tepkisini çekti.

Bunlardan biri olan ve CBS televizyonu için ‘İnovasyon Ulusu’ adlı bir program hazırlayan muhabir Alie Ward, tabakların ‘kabul edilemez’ olduğunu savundu.

Ward’ın “Bu tabakları 50 eyalette nasıl yasaklatabilirim?” diye bir tweet atması üzerine pek çok kişi de durumdan haberdar olarak mağazaya tepki gösterdi.

Ünlü oyuncu ve aktivist Jameela Jamil ise ‘konuyu fazla uzatmadan’, “Bu tabakları s….m” mesajını paylaştı.

A+ A-