Ankara’nın operasyonuna karşı çıkan senatörlerin tasarısı gelecek hafta sunulacak

Cumhuriyetçi ve Demokrat Kongre üyeleri Türkiye’ye karşı hazırlıkta. Senato, yeterli çoğunluk sağlandığında Trump’ın veto engelini aşabilir.
Yayınlanma tarihi: 11 Ekim 2019 Cuma, 03:39

[Haber görseli]

ABD Senatosu’nun Cumhuriyetçi ve Demokrat üyeleri, TSK’nin Fırat’ın doğusunda, Ankara’nın terör örgütü saydığı YPG’ye karşı “Barış Pınarı Harekâtı”nı başlatmasının ardından Türkiye’ye yönelik yaptırımların yer aldığı bir yasa tasarısı hazırladı. ABD Başkanı Donald Trump’a yakın isimlerden Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ve Demokrat Senatör Chris Van Hollen’in ortaklaşa hazırladığı tasarıda, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Türk yetkililere ABD’ye seyahat yasağı ile Türkiye’ye silah ve mühimmat satışının yasaklanması öngörülüyor. ABD’de iç siyasi tartışmaların sürdüğü bir ortamda Türkiye’ye yaptırım tasarısının görüşülüp görüşülmeyeceği ise belirsiz.

Graham ve Hollen, Türkiye’ye karşı 7 başlıkta yaptırım öngören tasarının ana hatlarını sosyal medya hesapları üzerinden paylaştı. Tasarıyla Türkiye’nin operasyonu “işgal” olarak tanımlanırken Cumhurbaşkanı başta olmak üzere üst düzey yetkililerin ABD’de varsa mal varlıklarına, TSK’ye araç-gereç, teknoloji ve akaryakıt satışına yaptırım uygulanması, ayrıca TSK’ye ABD’den silah ve mühimmat satışının yasaklanması, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 sistemi almasının yaptırım programı kapsamına alınması, Türk hükümeti mensuplarına ABD’ye seyahatlerinde vize kısıtlamaları getirilmesi öngörülüyor. Tasarı, gelecek hafta Senato’ya sunulacak.

GRAHAM'IN DEĞİŞEN TAVRI

Daha önce ABD ile Türkiye arasında “arabuluculuk” rolü üstlenen ve Ankara’da en üst seviyede ağırlanan Cumhuriyetçi Senatör Graham’ın, tasarının hazırlanmasına önayak olması dikkat çekti. Graham, 19 Ocak’ta Trump’ın ilk olarak Suriye’de “güvenli bölge” önerisini ortaya attığı dönemde Türkiye’ye gelmiş, YPG’nin ABD tarafından silahlandırılmasının Türkiye için “kâbus” yarattığını dile getirerek “Müttefik Türkiye için yarattığımız sorunu biz çözmeliyiz” ifadelerini kullanmıştı. Graham, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Ankara’da bir araya gelmişti. Geçen ay da BM Genel Kurulu için New York’ta bulunan Erdoğan’la yüz yüze görüşmüştü. Buna karşın Türkiye’nin operasyon düzenleyebileceği mesajlarını yoğunlaştırması üzerine Graham’ın Türkiye’ye yönelik tavrı tamamen değişti.

Tasarının Senato’da kabulü durumunda Trump’ın veto hakkı bulunuyor, ancak Senato’nun tasarıyı üçte iki çoğunlukla yeniden kabul etmesi durumunda veto engeli aşılabiliyor. ABD Başkanı’nın ayrıca bir işlemde bulunmayarak “cep vetosu” denilen yöntemle tasarıyı geçersiz kılma olanağı bulunuyor, ancak azil sürecinde Senato’nun desteğine ihtiyaç duyan Trump’ın bu yöntemi kullanmasının çok düşük olasılık olduğu belirtiliyor.

Öte yandan, Trump hakkında açılan azil soruşturmasının iç siyasi gündemin ana maddesi olmayı sürdürdüğü ve 2020 seçimi için Demokratların adaylık sürecinin başladığı bir dönemde Senato’nun Türkiye’ye yaptırımı öngören tasarıyla meşgul olup olmayacağı belirsiz. “Barış Pınarı” operasyonu kapsamının, Senato’nun tavrı üzerinde belirleyici olacağı belirtiliyor.

TRUMP: ABD'NİN ÜÇ SEÇENEĞİ VAR...

Türkiye’nin başlattığı “Barış Pınarı Harekâtı”na ilişkin dün akşam Twitter’dan açıklama yapan ABD Başkanı Donald Trump, ABD’nin 3 seçeneği olduğunu belirterek “IŞİD’in halifeliğini yüzde 100 yendik ve Suriye’de Türkiye’nin saldırısı altındaki bölgede artık askerimiz yok. İşimizi harika şekilde yaptık! Şimdi Türkiye, 200 yıldır savaştığı Kürtlere saldırıyor. Üç seçeneğimiz var: Binlerce asker gönder ve askeri olarak kazan, Türkiye’yi ekonomik yaptırımlarla sert bir şekilde vur ya da Türkiye ile Kürtler arasında bir anlaşmaya aracılık et” ifadelerini kullandı.

NORMANDİYA BENZETMESİ

Washintong’dan, harekâta “yeşil ışık” yakılıp yakılmadığı eleştirileriyle ilgili dikkat çekici açıklamalar gelmeye devam ediyor. Başkan Trump, eleştirilere yanıt olarak “Kürtler kendi toprakları için savaşıyor. İkinci Dünya Savaşı’nda, örneğin Normandiya’da bize yardım etmediler. Bize kendi toprakları için yardım ettiler” dedi. Kürtler için büyük meblağlar harcandığını da sözlerine ekleyen Trump, “Türkiye, Kürtlere saldırmayı uzun süredir planlıyordu. Onlar ilelebet savaşıyorlardı. Ben sonu olmayan savaşları bitirmeye uğraşıyorum. İki tarafla da görüşüyorum” ifadelerine yer verdi. Ekonomik yaptırım tehdidini sürdüren Trump “Kuralına göre oynamazlarsa Türkiye’yi ekonomik olarak yaptırımlarla mahvederim” mesajını verdi. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise Türkiye’ye “yeşil ışık” yakmadıklarını bildirdi.

A+ A-