A+ A-

Amerika Büyükelçisi'ne usturalı saldırı

ABD'nin Güney Kore Büyükelçisi Mark Lippert, Seul'de düzenlenen bir konferansta saldırıya uğradı.
Yayınlanma tarihi: 5 Mart 2015 Perşembe, 08:33

[Haber görseli]

ABD'nin Seul Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, Büyükelçi Lippert'in şehir merkezinde düzenlenen bir konferansta konuştuğu sırada kimliği belirsiz bir kişinin saldırısına uğradığını bildirildi.

ABD'nin Seul Büyükelçisi Mark Lippert'a usturalı saldırı-FOTOĞRAFLAR

Büyükelçi Lippert'in aldığı ustura darbeleri nedeniyle yaralandığı, ancak genel sağlık durumunun iyi olduğu kaydedildi.

Güney Kore resmi haber ajansı, olayın sabah saat 07.40'ta gerçekleştiğini, Lippert'in daha sonra hastaneye götürüldüğünü belirtti.

[Haber görseli]

Bazı yerel basın organları, olay yerinde gözaltına alınan, ancak kimliği açıklanmayan saldırganın 50 yaşlarında bir erkek olduğunu ve Kore'nin birleşmesiyle ilgili sloganlar attığını öne sürdü.
Sosyal medyada ise, bu hafta başlayan ve yaklaşık 200 bin askerin katıldığı ABD-Güney Kore müşterek askeri tatbikatına dikkat çekilerek, saldırının arkasında Pyongyang yönetiminin olabileceği öne sürüldü.

Kuzey Kore rejimi, tatbikatın başladığı Pazartesi günü sabah sert bir açıklama yayımlamış ve hemen arkasından iki adet balistik füze fırlatmıştı.

Öte yandan, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Bernadette Meehan da ABD Başkanı Barack Obama'nın, Lippert'i arayarak geçmiş olsun dileğinde bulunduğunu dile getirdi. Güney Kore televizyon kanalı YTN, Büyükelçi Lippert'in saldırının ardından kanlar içinde başını tutarken fotoğrafını yayınladı. Lippert'e elindeki usturayla saldırdığı ifade edilen kimliği açıklanmayan saldırganın tutuklandığı belirtildi.

[Haber görseli]

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler