Putin: "Kırım Rusya'dan ayrılabilecek bir bölge değildir"

Rusya'nın Kırım'ı tanımasının ardından Putin açıklama yaptı. Putin, "Kırım gelenekleriyle Rusya'dan ayrılabilecek bir bölge değildir" dedi. Putin'in Kırım'ın Rusya'ya bağlandığını açıklaması bekleniyor.
Yayınlanma tarihi: 18 Mart 2014 Salı, 13:31

Putin'in konuşmasından satırbaşları şöyle:

Kırım, Rusya'nın askeri gücünü sembolize eden pek çok örneklerle doludur. Bu açıdan bakınca Rusya'ya çok benzerdir. Rusya'dan ayrılabilecek bir bölge değildir. Rusya'nın yaşam tarzını, dilini muhafaza eder. Ve bugün hem Kırımlılar, Kırım Tatarları, Ukraynalılar, hep Kırım içinde bir arada olmuşlardır. Ve referandumda da Kırımlar tercihini ortaya koymuştur.

3 DİL OLACAK
Putin'in "Sovyet döneminde çok adaletsizlik yaşanmış ve bu süreç de Ruslar da çok acı çekmiştir" sözleri salondan alkış aldı. Putin şöyle konuştu: "Kırım halkına destek çıkmak zorundayız. Bundan sonraki süreçte de 3 dil olacak. Rusça, Ukraynaca ve Tatarca. Kırım, Rusya'nın bir parçası olmaya devam edecek. Bu nesillerden nesile aktarılacak bir durumdur" dedi.

KIRIM KARARINI VERDİ

Kırım Rusya’nın bir parçası olarak kalmaya devam edeceğini söyleyen Vladimir Putin “Bu nesillerden nesillere aktarılan bir durum ve öyle de olacak” dedi.

Putin “1930’larda Rus etnik kökeninden olanlar da sıkıntı çektiler.Ama yasa şunu net bir şekilde ortaya koyuyor. Şimdi tarihte yaşanan gelişmelerde Kırım Ukrayna’nın oldu. Ama şimdi Kırım kararını kendi verdi. Halklara tercihlerini sormak mümkün olmamıştı. Ancak şimdi mümkün oldu.” diye konuştu.

YAPTIRIM RESTLEŞMESİ

ABD, Rusya'nın Kırım'ı işgalinde etkisi olan 7 Rus hükümet yetkilisi için yaptırım kararı almıştı. Yaptırımların Putin'e kadar uzanabileceği de konuşuluyordu. Rusya'da Duma'dan ise sert bir rest geldi. Milletvekilleri "Hepimizi yaptırım listesine ekleyin" açıklaması yaptı.

RUSYA'YA BİR ŞOK DAHA!

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Rusya’nın G8 ülkeleri zirvelerine Rusya’nın katılımını askıya aldıklarını açıkladı.

Rusya dışındaki 7 ülke, Haziran ayında Rusya’nın Sochi’de ev sahipliği yapacağı zirve hazırlıklarını da durdurdu. Europe-1 radyosuna konuşan Fransa Dışişleri Bakanı Fabius, G8 ülkelerinin endişelerini belirtti ve 7 ülke olarak Rusya olmadan toplanacaklarını ifade etti.

ABD ve AB, Kırım’ı ilhak etmesi nedeniyle dün Rusya’nın bir takım yaptırım uygulamalarına tabi tutulacağını duyurmuştu.

A+ A-