Kapat
A+ A-

Türkiye ve Çin arasında 3 anlaşma

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılmak amacıyla bulunduğu Çin'in Hangzhou kentinde Çin Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Şi Cinping ile bir araya geldi. İki ülke arasında enerji, nükleer güvenlik ve bitki sağlığı gereklilikleri alanlarında 3 anlaşma imzalandı.
Yayınlanma tarihi: 3 Eylül 2016 Cumartesi, 12:10

[Haber görseli]

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılmak için bulunduğu Çin'in Hangzhou kentindeki Xi-hu Devlet Konukevi'nde Çin Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Şi Cinping ile basına kapalı bir toplantıda bir araya geldi. Sputnik Türkiye'nin aktardığına göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Şi Cinping'in nezaretinde iki ülke arasında enerji, nükleer güvenlik ve bitki sağlığı gereklilikleri alanlarında 3 ayrı anlaşma imzalandı.

Enerji, nükleer güvenlik ve bitki sağlığı alanlarında 3 anlaşma

Türkiye ve Çin arasında imzalanan anlaşmalar enerji, nükleer güvenlik ve bitki sağlığı gereklilikleri alanlarını kapsıyor. Türkiye'den Çin'e ihraç edilen Antep fıstığı için bitki sağlığı protokolü, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Çin Kalite, Kontrol, Denetim ve Karantina İdaresi Başkanı Zhi Shupin tarafından imzalanırken, Yenilenebilir Enerji ve Kömür Alanında İşbirliği Anlaşmasını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve Çin Ulusal Enerji İdaresi Başkanı Nur Bekri imzaladı.

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkanlığı (TAEK) ile Çin Nükleer Güvenlik İdaresi (NNSA) arasındaki Nükleer Güvenlik Alanında İşbirliği Hakkında Düzenlemeye ise Türkiye adına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve Çin adına Dışişleri Bakanı Wang Yi imza attı.

Çin'den darbe girişimine ilişkin önemli açıklama

Çin Halk Cumhuriyet Devlet Başkanı Şi Cinping, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleştirdiği ve iki ülke arasındaki ilişkilerin yanı sıra G20 gündeminin de ele alındığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, 15 Temmuz darbe girişimini kınadıklarını ifade etti.

'Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Hangzhou'da ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını' belirten Cinping, darbe girişimi sonrasında Türkiye hükümetine desteklerini dile getirdi. Cinping açıklamasında ayrıca terörle mücadele konusunda işbirliğinin önemine vurgu yaptı.

Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Mehmet Şimşek, Recep Tayyip Erdoğan, Berat Albayrak

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler