Trump Afganistan'da mücadeleye 'devam' dedi; Taliban yanıt verdi: Afganistan ABD'ye mezar olacak

ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinin 16 yıldır savaşta bulunduğu Afganistan'dan hızlı bir şekilde çekilmesinin 'öngörülebilir ve kabul edilemez' sonuçlarını önlemek için mücadele edilmesi gerektiğini söyledi. Taliban ise Trump'a "Afganistan ABD'ye mezar olacak" yanıtını verdi.
Bunlarla da ilgilenebilirsiniz
Yayınlanma tarihi: 22 Ağustos 2017 Salı, 10:03

[Haber görseli]

Trump, Virginia'daki Fort Myer askeri üssünde yaptığı konuşmada, Afganistan ile ilgili yeni savaş stratejisini açıkladı. Trump, "Afganistan ve daha geniş bölgede karşılaştığımız güvenlik tehditlerinin çok büyük olduğu sonucuna vardım" değerlendirmesinde bulundu.

"Birlik sayısından veya ileriki askeri faaliyet planımız hakkında konuşmayacağız" diyen Trump, gelişigüzel zaman çizelgelerinin değil, sahadaki koşulların bundan sonraki stratejilerini yönlendireceğini kaydetti.

Trump, ABD'nin Afganistan'dan hızlı bir şekilde çekilmesinin 'öngörülebilir ve kabul edilemez' sonuçlarını önlemek için mücadeleyi sürdürmeleri gerektiğini belirtti.

'AFGANLAR KENDİ GELECEĞİNİ BELİRLEYECEK'

Afganistan halkının kendi ulusunun güvenliğini sağlayacağını anlatan Trump, "Afganlar kendi ulusunu inşa edecek ve kendi geleceğini belirleyecek. Onların başarılı olmasını istiyoruz" diye konuştu.

Afganistan'dan hızlı çıkışın kabul edilemez olduğuna ve bir iktidar boşluğu oluşturacağına değinen Trump, ABD'nin 'zafer' için bir yola ihtiyacı olduğunu dile getirdi.

ABD halkının 'zafer olmaksızın savaş yorgunu' olduğunu söyleyen Trump, halkın hayalkırıklığını paylaştığını ifade etti.

ABD'nin bir kısmı zarar gördüğü zaman halkının tamamının bundan zarar göreceğine işaret eden Trump, "Ulusumuza sadakat, birbirimize sadakat ister. Amerika sevgisi, halkının tamamının sevgisini gerektirir" açıklamasını yaptı.

ABD'yi dışarıdaki düşmanlarına karşı savunmak için birlik olmanın önemine dikkati çeken Trump, ABD halkının hayatını ve ABD'nin çıkarlarını koruma konusundaki kararlığını vurguladı.

TALİBAN'DAN YANIT: AFGANİSTAN ABD'YE MEZAR OLACAK

Taliban sözcüsü Zabiullah Mücahid, ABD Başkanı Donald Trump'ın Afganistan'da mücadeleye devam etme kararını kınayarak, örgütün ülkede ‘cihada' devam edeceğini açıkladı.

Sözcü, Trump'ın ülkeye daha çok askeri birlik yollama kararının ardından yaptığı açıklamada, Afganistan'ın ABD için bir ‘mezarlığa' dönüşeceğini savundu.

ABD'nin ülkeyi terk etme stratejisini daha iyi düşünmesi gerektiğini belirten Mücahid, aksi takdirde Taliban'ın ‘daha yüksek bir moralle cihada devam edeceğini' vurguladı.

TILLERSON: TALİBAN ASKERİ ZAFER ELDE EDEMEYECEK

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Taliban'ın Afganistan'da askeri bir zafer elde edemeyeceğini söylemiş, fakat müzakerelerle hukuki bir statü alabileceğini belirtmişti.

Trump, ülkesinin 16 yıldır savaşta bulunduğu Afganistan'dan hızlı bir şekilde çekilmesinin 'öngörülebilir ve kabul edilemez' sonuçlarını önlemek için mücadeleyi sürdürmeleri gerektiğini söylemişti.

Öte yandan Trump, askeri faaliyeti planları ve ülkeye ne kadar birlik gönderecekleri hakkında konuşmayacaklarını belirtmişti.

A+ A-