Almanya Adalet Bakanı Maas: Emniyetin Türkiye ile işbirliği gözden geçirilmeli

Almanya Köln'de yaşayan yazar Doğan Akhanlı‘nın İspanya'da Türkiye’nin talebi ile gözaltına alınmasının ardından, Alman Adalet Bakanı Heiko Maas, emniyet birimlerinin faaliyetleri konusunda Türkiye ile işbirliğinin Avrupa çapında gözden geçirilmesini talep etti.
Yayınlanma tarihi: 22 Ağustos 2017 Salı, 17:45

[Haber görseli]

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre Almanya Köln'de yaşayan yazar Doğan Akhanlı‘nın İspanya'da Türkiye’nin talebi ile gözaltına alınmasının ardından, Alman Adalet Bakanı Heiko Maas, emniyet birimlerinin faaliyetleri konusunda Türkiye ile işbirliğinin Avrupa çapında gözden geçirilmesini talep etti.

Maas, Funke Medya Grubu'na ait gazetelerin çarşamba günkü baskısında yer alacak demecinde, "En azından Avrupa Birliği içinde, Türkiye'nin gözaltı talepleri konusunda nasıl davranacağımız konusunda daha yoğun bir diyalog başlatmalıyız” dedi.

Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan Avrupa'nın, Türkiye'de rejime muhalif her isme keyfi baskı uygulanmasına göz yumamayacağına dikkat çeken Sosyal Demokrat Partili bakan, ‘Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan demokrasi ve hukuk devleti ile ilgili ne kadar büyük sorunları olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi' diye konuştu.

Alman vatandaşı yazar Doğan Akhanlı cumartesi günü tatil için gittiği İspanya'nın Granada kentinde gözaltına alınmış, ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Akhanlı, hakkında karar verilene kadar İspanya dışına çıkamıyor. Alman hükümeti Akhanlı’nın Türkiye'ye iadesini ihtimal dâhilinde görmediğini açıklamıştı.

A+ A-

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Recep Tayyip Erdoğan