A+ A-

Canlı yayında Merkel'e zor kürtaj sorusu

Almanya Başbakanı Angela Merkel katıldığı televizyon programının canlı yayınında soruları yanıtladı. Programa damga vuran an ise Down sendromlu 18 yaşındaki gazeteci Natalie Dedreux'un sorusu oldu.
Yayınlanma tarihi: 14 Eylül 2017 Perşembe, 12:10

[Haber görseli]Almanya Başbakanı Angela Merkel, katıldığı televizyon programının canlı yayında Down sendromlu 18 yaşındaki gazeteci Natalie Dedreux'un 'kürtaj' sorusuna yanıt verdi.

Sorusunu sormadan önce kendisini tanıtan Natalie Dedreux, Başbakan Merkel'e canlı yayında "Sayın Merkel siz politikacısınız kanun yapıyorsunuz. Ben "Ohrenkuss" dergisinde editör olarak çalışıyorum. Benim gibi down sendromlu insanların çalıştığı bir dergi "ohrenkuss.".. Almanya'da down sendromu teşhisi konulan her on bebekten dokuzu dünyaya gelmiyor ve doğmadan aldırılıyor. Down sendromu teşhisi konulan bir ceninin aldırılması yasal olarak halen mümkün. Buna "geç kürtaj" adı veriliyor. Meslektaşlarım ve ben size şu soruyu sormak istiyoruz, sayın Merkel: "Geç kürtaj" olgusunu siz nasıl değerlendiriyorsunuz? Doğuma çok kısa bir süre kala bir bebeğin aldırılması neden hala mümkün? Bunun siyasi olarak doğru olmadığını düşünüyorum. ben "aldırılmak" istemiyorum hayatta kalmak istiyorum." ifadeleri kullandı.

Soruyu harika bulduğunu belirten Merkel ise genç gazetecinin sorusuna "Kişisel bir not ile başlamak isterim. Ben çocukluğumu, gençliğimi Doğu Almanya'da zihinsel özürlü çocukların yaşadığı bir alanda geçirdim. Orada hiç bir destek, hiç birşey yoktu. İki Almanya'nın birleşmesinin en büyük olumlu yanlarından birini sizin örneğin Destek verildiğinde ilgilenildiğinde iyi eğitim verildiğinde nasıl sonuçlar elde edilebildiği ortada. BU gerçekten harika. Bir çok anne baba muhtemelen özürlü bir çocukla bazı zorluklar yaşayabileceklerinden dolayı endişe duyuyor. Günümüzde bir takım imkanların varlığından haber değiller belki. Benim Hristiyan Birlik partileri meclis grubum özellikle de meclis grup başkanımız Volker Kauder yıllardır bu konuda çaba gösteriyor. En azından "geç kürtaj" işleminde ailenin bir danışma merkezine başvurması gerekliliğini yasal olarak işleme soktuk. Böylece anne babaların üç günlük bir süre içerisinde kararlarını tekrar gözden geçirmeleri gerekiyor ve bu ceninin alınmasının gerçekten gerekli olup olmadığına ondan sonra karar veriyorlar. Bu kanunu yürürlüğe sokabilmek için gereken siyasi çoğunlukları bulmak bizi çok zorladı, bunu söylemek zorundayım. Bunun ebeveynlerin özellikle de annenin özgür kararı olduğu eleştirisi getirildi. Ancak sizin ne denli harika bir insan olduğunuzu görünce gerçekten konuyu tekrar gözden geçirmemizin ne kadar doğru olduğu ortaya çıkıyor." diye yanıt verdi.

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer

Şu Anda Okunanlar

Henüz okumadığınız ancak diğer okurların şu anda en çok tıkladıkları haberler. Daha fazlası…

Şu Anda Okunanlar

Henüz okumadığınız ancak diğer okurların şu anda en çok tıkladıkları haberler. Daha fazlası…

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler