Kapat
A+ A-

Lübnan Cumhurbaşkanı Avn: Hariri Lübnan'a dönsün!

Reuters'ın son dakika haberine göre Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Lübnan Başbakanı Saad Hariri'nin ülkesine dönmesini talep etti.
Yayınlanma tarihi: 10 Kasım 2017 Cuma, 14:15


 Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Suudi Arabistan elçisiyle yaptığı görüşmede Başbakan Saad Hariri'nin ülkesine dönmesini istedi.

Avn, Suudi elçiye, Hariri'nin istifa şartlarının kabul edilemez olduğunu belirtti.

"BAŞBAKAN HARİRİ, SUUDİ ARABİSTAN'DA ALIKONULDU"

Lübnanlı bir üst düzey hükümet yetkilisi Suudi Arabistan'ın geçtiğimiz günlerde istifa eden Başbakan Saad Hariri'yi zorla alıkoyduğunu söylemişti.

Hükümet yetkilisi, Hariri'nin Lübnan'a geri dönmesi için uluslararası toplumun baskı yapması gerektiğini söylerken, "Hariri'nin özgürlüğünü kısıtlayarak onu Riyad'da tutmak, Lübnan'ın egemenliğine bir saldırıdır. Bizim itibarımız, onun itibarıdır. Onu Beyrut'a döndürmek için yabancı devletlerle birlikte çalışacağız" ifadelerini kullanmıştı.

Öte yandan Al Manar TV'nin haberinde, Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn'ın, Hariri'nin istifasıyla ilgili 'gizemi' çözmek için diplomatik bir yaklaşım geliştireceği belirtilmişti.

übnan'dan istifa eden başbakanın ülkeye dönmesine yönelik açıklamalar gelirken, Hariri'nin ofisinden de bir açıklama yapıldı. Açıklamada Saad Hariri'nin Riyad'daki Fransa Büyükelçisi'yle bir araya geldiği, ilerleyen günlerde AB, İngiltere ve ABD'den diplomatlarla da buluşacağı açıklanmıştı.

Hariri, geçtiğimiz Cumartesi günü gittiği Riyad'da istifa etmiş ve can güvenliğinden endişe ettiğini söylemişti.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, Hariri'nin ülkeyi terk etmekte özgür olduğunu belirtmişti ancak Hariri, Beyrut'a dönmedi. İstifasının ardından Birleşik Arap Emirlikleri'ne de giden Hariri, ardından yeniden Riyad'a dönmüştü.

SUUDİ ARABİSTAN: LÜBNAN'DAKİ VATANDAŞLARIMIZ ÜLKEYİ TERK ETSİN

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, " Lübnan'daki Suudi Arabistan vatandaşlarının ülkeyi terk etmesi" istendi.

Hariri'nin partisi olan Gelecek Hareketi Partis, Başbakan Saad Hariri'nin acilen ülkesine dönmesi gerektiğini söyledi.

Hariri'nin geri dönüşünün Lübnan'ın iç ve dış dengesine ve Lübnan'ın meşruiyetine saygı göstermek için gerekli olduğunu söyleyen Parti yetkilileri, Hariri'yi Lübnan hükümetinin Başbakanı olduğunu ve Hariri'nin liderliğini tam olarak desteklediklerini açıkladı.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler