Okula gitmeyen gazlandı

“Laik, Bilimsel, Anadilde Eğitim ve Demokratik Yaşam” talebiyle gerçekleşen okul boykotu eylemine müdahale eden polis, çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. İzmir'de polis yürümek isteyen gruba TOMA ile müdahale etti.

cumhuriyet.com.tr
13 Şubat 2015 Cuma, 10:52

Alevi örgütleri ve Eğitim Sen’in çağrısıyla “Laik, Bilimsel, Anadilde Eğitim ve Demokratik Yaşam” talebiyle gerçekleşen okul boykotu eyleminde Gülensu Kaşkarlı Mahmut İlköğretim Okulu’nun önündeki boykot eylemine müdahale eden polis, çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Türkiye laik eğitim için boykotta- FOTOĞRAFLAR

İZMİR'DE MÜDAHALE

 

İzmir'de gazeteciye darp ve gözaltı

İzmir'de binlerce kişi, pankartlarla Konak Meydanı'na yürümek istedi. Polisin, dağılmaları yönünde sık sık uyarıda bulunduğu grup yürüyüşe geçince, TOMA'lardan su sıkıldı. Grubun dağılmamakta ısrar etmesi üzerine de çevik kuvvet polisleri, cop ve biber gazı kullanarak göstericileri dağıttı.

Müdahale sırasında yaklaşık 25 göstericinin gözaltına alındığı öğrenildi. Bazı göstericiler baygınlık geçirdi. Öğretmen olduğu öğrenilen bir kişi ise fenalaştı.

 

İZMİR'DE BOYKOT YÜRÜYÜŞÜ GERGİNLİĞİ

Birleşik Haziran Hareketi çatısı altında bir günlük eğitim boykotu için Basmane Meydanı'nda toplanan binlerce kişi, pankartlarla Konak Meydanı'na yürümek istedi. Polis yolları kesip, izin verilmeyeceği anonsu yapınca grupla güvenlik güçleri arasında gergin bekleyiş yaşandı.

Birleşik Haziran Hareketi çatısı altında, KESK'e bağlı sendikalar, sol partiler, Alevi dernekleri bayrak ve pankartlarıyla binlerce kişi Basmane Meydanı'nda toplandı. Polis ise TOMA araçları, Çevik Kuvvet otobüsleri ile Basmane Meydanı'na gelen tüm yolları kesti. Fuar Basmane kapısı önünde toplanan göstericiler, sloganlar atarak Konak Meydanı'na yürüyeceklerini, burada açıklama yaptıktan sonra dağılacaklarını bildirdi.

Bu sırada İzmir Emniyet Müdürlüğü'nde görevli bir şube müdürü kalabalığa anons yaparak, yürüyüşe kesinlikle izin vermeyeceklerini, bulundukları yerde basın açıklaması yapıp dağılmalarını istedi.

Göstericilerin arasındaki bir kişi de megafonla polise seslenip, "Biz demokratik hakkımızı kullanıyoruz. Polis arkadaşlar sizin için de bu mücadelemiz. Yolumuzu açın yürüyelim" dedi.

Ancak polis yürüyüşe izin vermedi. Bunun üzerine polis şefi bir kez daha anons yapıp, olası bir müdahaleden etkilenmemeleri için çevredeki meraklı kalabalık ve basın mensuplarının göstericilerin bulunduğu yerden uzaklaşmasını istedi.

 

MİLLETVEKİLİ GÖZALTINA ALINMAK İSTENDİ

CHP İzmir Milletvekili Musa Çam'ın oğlu Erdal Çam da gözaltına alındı. Ancak, babasının milletvekili olduğunu söyleyince serbest bırakıldı. Bir başka noktada ise bir polis CHP'li Musa Çam'ı gözaltına almak istedi. Çam'ı bırakmak istemeyen polisi, bir başka polis uyardı. Bunun üzerine CHP'li Çam gözaltına alınmadı.

İzmir'de TOMA'lı sert müdahale - VİDEO

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Polis, Boykot programının sürdüğü Maltepe Nazım Hikmet Kültür Merkezi'ne girdi.

İstanbul Maltepe Gülensu Mahallesi’nde boykot eylemine saldıran polis, 8 kişiyi gözaltına aldı.

Etkin Haber Ajansı’nın (ETHA) haberine göre, Gülensu Kaşkarlı Mahmut İlköğretim Okulu’nun önünde toplanan mahalle halkına polis saldırarak 8 kişiyi gözaltına aldığı belirtildi.

Ankara İlker Turan Fevzioğlu İ.Ö.O velileri ile boykot toplantıları yapan, bildiri dağıtan Halkevi üyeleri boykot pankartı asarken gözaltına alındı.

Kadıköy Lisesi’ne “Boykot” yazılı pankart asıldı.

Kadıköy'de "boykot" yürüyüşü - VİDEO

KADIKÖY'DE BOYKOT YÜRÜYÜŞÜ

Çeşitli sivil toplum örgütlerinin çağrısıyla Türkiye genelinde okullarda gerçekleştirilen "boykot"la ilgili Kadıköy'de yaklaşık 400 kişinin katılımıyla yürüyüş gerçekleşti

Eğitim-Sen tarafından düzenlenen yürüyüşe Alevi dernek ve federasyonları da katıldı. Grup saat 11.00'da Kadıköy Boğa Meydanında toplandı. Buradan yürüyüşe geçerek Bahariye Caddesi boyunca ilerleyen grup Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü binası önüne geldi. Grup basın açıklamasını Kadıköy İlçe Eğitim Müdürlüğü bahçesinde yapmak istedi. Ancak, kapılar kapalı olduğu için grup sloganlar atarak bir süre bekledi. Bu arada grup içerisinden seçilen sözcüler, içeriye girerek yetkililerle basın açıklamasını burada yapmak için görüşme yaptı. Görüşmeden olumlu sonuç alan grup, açılan kapılardan Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bahçesine girdi. Burada sloganlar eşliğinde basın duyurusu okundu.

Grup adına basın duyurusunu okuyan Eğitimsen 2 Nolu Şube Başkanı Turgut Yokuş, "Eğitim sistemi ve okulların tamamen siyasi iktidarın denetimine girmesine ve egemen ideolojiye teslim edilmesine asla izin vermeyeceğiz. Bugün ülke çapında gerçekleşen hem okul boykotu ve iş bırakma eylemimizi siyasi iktidara yönelik toplumun vicdanının sesini yansıtmaktadır. Siyasi iktidarı, toplumu din, dil, mezhep ve kimlik farkları üzerinden kutuplaşma politikasına son vermeye, kamusal, bilimsel, laik ve anadilde eğitim karşıtı uygulamalarını derhal durdurmaya çağırıyoruz" dedi.

Grup basın duyurusunu okuduktan sonra, Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bahçesinden ayrıldı.

Akşam saatlerinde Kadıköy Bahariye Caddesin'de ki Sürreyya Operası önünde toplanan grup ise önce Boğa Heykeli'ne, oradan da Kadıköy İskele Meydanı'na yürüdü. Ellerinde pankartlar taşıyan grup yürüyüşü sırasında çeşitli sloganlar attı. Grup meydanda bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasın okuyan Güler Ümüt, "Aralık ayı sonunda laik ve bilimsel eğitim için zorunlu din dersleri kaldırılsın, imam hatipleşmeye son verilsin cümlesiyle duyurduğumuz uyarı boykotumuz bugün halkımızın yaygın katılımı ile başarıyla gerçekleştirildi" dedi. Grup basın açıklamasının ardından olaysız şekilde dağıldı.

ELAZIĞ'DA POLİS BİBER GAZI SIKTI

Hürriyet Caddesi Eğitim Sen Şubesi önünde toplanan gruba, Fevzi Çakmak Mahallesi'nden gelen çoğunluğu lise öğrencilerinin katılması ile 200-250 kişilik grup, PTT Meydanı'na yürümek istedi. Burada sıkı önlem alan polis yetkilileri ile sendika üyeleri arasında yaşanan sert tartışmalardan sonra, polisin yolun açılması konusunda yaptığı uyarıya rağmen yürümekte ısrar eden gruba, biber gazı sıkalarak müdahale edildi. Biber gazından fenalaşanlar olurken, grup içerisinde yeralan bazı göstericiler de ellerindeki flama sopaları ile polise saldırdı. Kısa süren arbede sonrası, biber gazı sıkılarak grup dağıtıldıktan sonra, Eğitim Sen Şube Başkanı Fuat Koç, basın açıklaması yaptı. Yapılan konuşmadan sonra grup sessizce dağıldı.

BATMAN'DA DAVUL-ZURNALI YÜRÜYÜŞ

Eğitim-Sen Batman Şubesi, "Laik, bilimsel, ana dilde eğitim ve demokratik yaşam" için bir günlük boykot eylemi yaptı. Sanat Sokak üzerinde bir araya gelen sendika üyelerine, sivil toplu örgütü temsilcileri de destek verdi. Davul-zurna eşliğinde halay çeken eğitimciler, daha sonra Eğitim-Sen Şube Başkanı Aziz Turay'ın yaptığı basın açıklaması, yoldan geçen vatandaşlar tarafından alkışlarla desteklendi. Turay, "Anadilinde Eğitim alma, temel bir hak olarak karşımızda durmaktadır. Dil, bir toplumu var eden, ayakta tutan, sosyo-kültürel değerlerini nesilden nesile aktaran bir araçtır.Toplumlar dillerini kullandıkları oranda gelişir ve ilerlerler. Ülkemizde Türkçe dışındaki diller üzerinde özellikle Kürtçe dili üzerinde ciddi baskıların olduğu bilinen bir gerçekliktir. Devlet, ailelere ve çocuklara kendi anadillerinde eğitim almalarının önünü açacak çalışmalar yapmalıdır. Bugüne kadar yapılan çalışmaların oyalamaktan öteye gidemediği bilinen bir gerçekliktir" dedi.

Antalya'da veliler de yürüdü,

Ankara'da bazı okullarda boykot var
 
ZORUNLU din derslerine ve okulların imam hatipleştirilmesine 'hayır' demek için Birleşik Haziran Hareketi'nin uzun süredir hazırlandığı 'uyarı boykotu'na bugün Başkent'te veliler destek vererek çocuklarını okulla göndermedi.

Ankara Mamak ve Tuzluçayır, Dikmen, Yenimahalle ve Batıkent bölgelerindeki bazı okulların girişlerine 'Bu okulda boykot var' ve 'Özgür bilimsel eğitim için 13 Şubat Cuma günü boykottayız' pankartları asılırken öğrencilerde, 'Gerici eğitime hayır', 'Zorunlu din dersi kaldırılsın', 'Okullarda mescid değil, laboratuar istiyoruz' dövizleri taşıyan öğrenci ve velileri Kızılay'a yürüyerek burada Milli Eğitim Bakanlığı önünde basın açıklaması yapmak için harekete geçti.

Boykotu örgütleyen Birleşik Haziran Hareketi'nin internet sayfasından tüm öğrenci velilerine buradan yaptığı duyuruda, "Biz, çocukların gözlerindeki kararlılığı, inadı ve umudu sürekli kılabilmek için bilimsel ve laik eğitim için ayaktayız ve boykottayız. 13 Şubat 'ta iktidarı uyarmak için çocuklarımızı okula göndermiyoruz. O günü çocuklarımıza ayıracağız. Alternatif dersler, çocuk oyunları ve şenliklerle özgür bir geleceğe olan umudumuzu güçlendireceğiz" ifadeleri kullanıldı.

ŞİŞLİ İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ ÖNÜNDE 'BOYKOT' EYLEMİ
 
Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) İstanbul 3 No'lu Şubeye bağlı bir grup, çeşitli sivil toplum örgütlerinin çağrısıyla Türkiye genelinde okullarda gerçekleştirilen boykot ve bir günlük iş bırakma protestosu kapsamında Şişli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önünde eylem yaptı. 

Vali Konağı Caddesi'ndeki İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü binası önünde toplanan  grup, 'Eşit, parasız, bilimsel, laik, anadilde eğitim istiyoruz' yazılı pankart açtı. 'AKP elini eğitimden çek', 'Zorunlu din dersi kaldırılsın' sloganları atan grup adına Eğitim-Sen 3 No'lu Şube Başkanı Hüseyin Tosu, basın açıklaması yaptı.

İktidarın eğitim politikalarının eleştirildiği açıklamada özetle, "Eğitim sistemi ve okulların tamamen siyasi tamamen iktidarın denetimine girmesine ve egemen ideolojiye teslim edilmesine asla izin vermeyeceğiz. Bugün ülke çapında gerçekleşen  okul boykotu ve iş bırakma eylemimiz siyasi iktidara yönelik toplumun vicdanını sesini yansıtmaktadır. Siyasi iktidarı, toplumu din, dil, mezhep ve kimlik farklılıkları üzerinden kutuplaştırma politikalarına son vermeye, kamusal, bilimsel, laik ve anadilde eğitim karşıtı uygulamalarını derhal durdurmaya çağırıyoruz" ifadelerine yer verildi.

Grup basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

 

BEŞİKTAŞ'TA BOYKOT ÇADIRI

Beşiktaş Meydanı'nda toplanan yaklaşık 50 kişi boykot çadırı kurdu. Toplanan kalabalık hazırlanan afişler önünde fotoğraf çektirdi. Kurulan çadırda katılımcılara ve çevredeki vatandaşlara çay, kahve ve kahvaltı dağıtıldı. Burada yapılan konuşmalarda laik ve bilimsel eğitim için mücadelenin süreceği söylendi.

Beşiktaş'ta boykot çadırı kuruldu - VİDEO

<video:213551>