"Bu Okulun Önceliği Yaşama Hazırlamak"

Kolej, daha ilk döneminde, Cambridge ve LEED sertifikaları, dijital kütüphanesi, bilim, sanat, spor ve teknoloji etkinlikleriyle çıtasını yükseltiyor. Quest Programıyla, beceri ve değerler eğitimi de veren okulun hedefi, öğrencilerini birer “dünya vatandaşı” olarak yetiştirmek.
Yayınlanma tarihi: 14 Şubat 2015 Cumartesi, 12:40

[Haber görseli]Faaliyete 2014 Eylül ayında geçen TED Rönesans Koleji, hizmete başladığı ilk eğitim-öğretim dönemini dolu dolu geçirdi.

Öğrencileri hayatın her alanına hazırlama amacıyla yola çıkan okulda, milli eğitim müfredatının yanı sıra Türk Eğitim Derneği komisyonlarının oluşturduğu kitaplar, eğitim öğretim materyalleri kullanılıyor ve dünyanın en prestijli yaşam becerileri ve değerler eğitimi olan Quest Programı uygulanıyor. Uluslararası geçerliliği olan Cambridge Eğitim Programlarını uygulama ve değerlendirme yetkisini de alan kolej, Cambridge IGCSE sertifika programıyla öğrencilerine yabancı dil eğitimi veriyor.

TED Rönesans Koleji’nde, sanattan spora, dijital teknolojiden iletişime, müzikten dansa her alanda düzenlenen etkinlikler ve sosyal sorumluluk projeleriyle öğrenciler “yaşama” uluslararası standartlarda hazırlanıyor. Bir başka deyişle bu okulda çocuklar, “dünya vatandaşı” olarak yetiştiriliyor.

[Haber görseli]

Türk Eğitim Derneği (TED) ve Rönesans Eğitim Vakfı (REV) işbirliğiyle kurulan ve 2014-2015 eğitim-öğretim yılında faaliyete geçen TED Rönesans Koleji, bu yıl adından hep “ilk”lerle söz ettirdi. Kolej, eğitime başladığı bu ilk yarıyıl dönemini aldığı akreditasyon onayı, gerçekleştirdiği eğitim programlarıyla dolu dolu geçirdi.

YAŞAM BECERİLERİNE VERİLEN ÖNEM

Çocukların uzun bir eğitim sürecinin sonunda hayata atıldıklarında onları bekleyen pek çok duruma hazırlıklı olmalarının çok büyük önem taşıdığı gerçeğinden yola çıkan TED Rönesans Koleji’nde, öğrencilerin kendi değerlerini, dünya görüşlerini ve vizyonlarını oluşturabilmelerine yön vermek için “Yaşam Becerileri ve Değerler Eğitimi” olarak adlandırılan bir program uygulanmaya başlandı.

TED Rönesans Koleji’nde öğrencilerin çok yönlü desteklenmesinin birincil hedef olarak seçildiğine dikkati çeken TED Rönesans Koleji Müdürü ve Pedagog İpek Ak, uygulanan programla ilgili şu bilgileri veriyor:

“Quest Programı, 1970’li yıllarda Stanford Üniversitesi bünyesinde akademik program haline getirilen sosyal ve duygusal beceriler geliştirme ve karakter oluşturma programıdır. 1982 yılında Dünya Gençlik Vakfı tarafından dünyaya sunulmuştur. UNICEF, WHO, CASEL ve diğer uzman kurumların yaptığı araştırmalar ile dünyanın en iyi programlarından biri olarak onaylanmıştır. Program sadece eğitici eğitimi almış öğretmenler tarafından uygulanır. Okulun tüm öğretmen ve yöneticilerinin eğitim almaları ve velilerin işbirliği, öğrencilerimizin yaşam içerisinde başarılı ve mutlu olmalarını sağlayacak bu programın başarısını büyük ölçüde artırmaktadır.”

[Haber görseli]

TÜRKİYE’DEN KAMBOÇYA’YA UZANAN MİNİK ELLER

Kapalı ve açık alanları ile öğrencilerin akademik ve sosyal gelişimi için gerekli tüm olanakları sunan kolejde, eğitim, spor, sanat ve etkinlik iç içe tasarlandı. Söz konusu geniş alanları etkin bir şekilde kullanan okul yönetimi, eğitim-öğretime başladığı ilk yarıyıla çok sayıda etkinliği ve toplum hizmeti çalışmasını da sığdırmayı başardı.

TED Rönesans Koleji öğrencileri ve öğretmenleri ‘Toplum Hizmetleri Projesi’ kapsamında Kamboçya’daki bir yetimhaneyle iletişime geçerek Türkiye ile Kamboçya arasında bir ‘Eğitim Köprüsü’ kurmayı planlıyor. Proje erken yaşta sosyal sorumluluk projeleri ile tanışmak ve dünya vatandaşı olmak anlamında da kolej öğrencilerine katkı sağlamayı hedefliyor.

DİJİTAL AÇILIMLI KÜTÜPHANE

İlk eğitim- öğretim yarıyılını tamamlayan TED Rönesans Koleji, okulun yayın organı “TEDALKIŞ”ın ilk sayısını da yayımladı. Derginin ilk sayısında öğrencilerin, tiyatro ve sinema sanatçısı Müjdat Gezen’le ve “Bilinmeyen Atatürk ve Tanınmayan Ailesi” kitabının yazarı Yavuz Gölbaşı ile yaptıkları röportajlar dikkati çekti.

Kolej, WEB sayfasındaki Kütüphane E-Bülteni ile de, okulun kütüphanesindeki materyaller hakkında detaylı bilgi aktarırken, kütüphane otomasyon programıyla öğrencilerin dijital ortamda kaynak taraması yapmasına sağlıyor.

[Haber görseli]VELİLERE YÖNELİK SEMİNERLER

Öğrencilerinin okul başarılarında ve yaşama hazırlanmalarında velilerin işbirliğinin de en az eğitim-öğretim kadar önem taşıdığına inanan TED Rönesans Koleji, bu amaçla zaman zaman velilerle de ortak çalışmalara imza atıyor ve bu amaçla seminerler düzenliyor.

TED Rönesans Koleji Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümü’nün yaptığı ‘Ön Ergenlik’ ve ‘Sınırlar ve Olumlu Disiplin Yöntemleri’ seminerleri dışında Kolejde, Prof. Dr. Acar Baltaş’ın “Potansiyelini Hayata Yansıtan Çocuklar”, Prof. Dr. Nermin Çelen’in de “Dijital Çağda Anne Baba Olma” başlıklı seminerleri büyük ilgi gördü. Sunumların ardından yapılan anketlerden, katılan velilerin yüzde 90’ının verimli ve yerinde bulduklarını ifade ettikleri seminerlerin artırılarak sürdürülmesini istedikleri sonucu çıktı.

Randevulu bir sistemle veli toplantılarının gerçekleştirilmesi ile ilgili memnuniyetlerin ölçülmesi amacıyla düzenlenen anketler de, ortalama yüzde 85’e varan oranlarla velilerin, TED Rönesans Koleji’nin kendileriyle kurduğu iletişim modelinin devamını istediklerini ortaya koydu.

TANITIM GÜNLERİ BAŞLIYOR

Atatürk ilkeleri ve Cumhuriyetin kazanımlarına bağlı, bilimsel düşünen ve yaratıcı çözümler sunan, sosyal sorumluluk bilincine sahip, en az bir yabancı dili etkili bir şekilde kullanan, özgüveni yüksek, her alanda geleceğin lider vatandaşlarını yetiştirmeyi hedefleyen TED Rönesans Koleji, 2015–2016 eğitim ve öğretim yılı hazırlıklarını da sürdürüyor. Bu kapsamdaki ilk etkinlik ise 15 Şubat Pazar günü Küçükyalı’daki TED Rönesans Koleji’nde düzenlenecek olan “Tanıtım Günü”… Okul Müdürü İpek Ak’ın ve okul öncesi, ilkokul ve ortaokul bölümleri müdür yardımcılarının yapacakları interaktif sunumlar sırasında katılımcılar, tüm akademik ve idari kadroyu da tanıma fırsatı bulacaklar. Okulla ilgili video ve çeşitli görsellerle zenginleştirilen sunumdan sonra velilerle birlikte çıkılacak turda da bölümler gezilerek bilgi verilecek.

LEED ALTIN SERTİFİKALI İLK ÖZEL OKUL

Türkiye’de, Amerikan Yeşil Bina Konseyi (USGBC) tarafından geliştirilen ve dünyanın en önemli gönüllü sertifikalarından biri olan LEED Altın Sertifika’yı almaya hak kazanan ilk kolej olan TED Rönesans Koleji’nde tüm ayrıntılar, öğrencilerin konforunu artırmak ve çevreyi korumak önceliğiyle tasarlandı.

Anasınıfından itibaren 6. sınıf dahil eğitim veren kolejde; İngilizce birinci yabancı dil, İspanyolca, Almanca, Fransızca ve Rusça ise ikinci yabancı dil olarak öğretiliyor. İngilizce dil eğitiminde Avrupa Ortak Diller Çerçeve Programı esas alınarak hazırlanmış ve TED okullarında uygulanmakta olan K12 bütünlüğündeki TED’e özgün İngilizce müfredatı uygulanıyor. Çağdaş eğitim sistemine bir yenisini daha ekleyen Kolej, dünya çapında en çok tanınan sertifikalardan biri olan “Cambridge Uluslararası Genel Ortaöğretim Eğitimi Sertifikası’nı (IGCSE) da alarak öğrencilerini, dünyanın her yerinde yükseköğrenim kurumlarına girişte güvenilir bir kaynağa kavuşturdu.

TED Rönesans Koleji Hakkında:

Rönesans Holding ve Rönesans Eğitim Vakfı tarafından Türk Eğitim Derneği işbirliğiyle kurulan TED Rönesans Koleji, 2014-2015 eğitim öğretim yılında İstanbul Küçükyalı’da faaliyete geçti. Rönesans Eğitim Vakfı iştiraki olan okuldan elde edilen gelir yine eğitime aktarılacak.

TED Rönesans Koleji, anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise düzeylerinde, deneyimli Türk ve yabancı öğretmenleriyle eğitim verecek. 2014-2015 yılı için anaokulundan itibaren 6. sınıf dahil olmak üzere öğrenci alan kolejde; İngilizce birinci yabancı dil, İspanyolca, Almanca, Fransızca ve Rusça ise ikinci yabancı dil olarak öğretiliyor.

Toplam 20.000 metrekarelik alanda 1.200 öğrenciye eğitim verecek TED Rönesans Koleji, 38 milyon TL yatırımla kuruldu. Okul; kapalı spor salonu, çok amaçlı salon, sanat atölyeleri, hobi ve etkinlik alanlarını içeriyor. Yaklaşık 8.000 metrekarelik açık alanda ise 3 basketbol sahası, etkinlik alanı, oyun terası ve bahçeler bulunuyor. Amerikan Yeşil Bina Konseyi (USGBC) tarafından geliştirilen ve Dünyanın en önemli gönüllü sertifikalarından biri olan LEED Altın Sertifika’yı almaya hak kazanan ilk kolej olan TED Rönesans binası, tamamen çevreci bir yaklaşımla tasarlandı.

Koleje Cambridge Sertifikası

Dünya vatandaşları yetiştirme amacıyla yola çıkan TED Rönesans Koleji, bu çerçevede önemli bir uygulamaya da imza attı. Kolej, Kasım 2014 itibariyle "Cambridge Eğitim Programlarını Uygulama ve Değerlendirme" yetkisine sahip uluslararası okul olma statüsü kazandı. Yabancı dil eğitiminde dünyaca kabul gören bu sertifika kapsamında, eğitime öğrenciden değil öğretmenden başlanıyor. Eğitim alan öğretmenler de, öğrencilere farklı düşünme, üretici gelişim, düşünebilme yetisi, analiz becerisi, üretme, sentezleme amaçlarını da içeren eğitimler veriyor.

A+ A-

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Müjdat Gezen