Otizmli çocuklar eşitlik için valiliğe yürüdü

Denizli’de otizmli çocuklar, 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü kapsamında aileleriyle birlikte kortej yürüyüşü yaparak, toplumun bir parçası olduklarını gösterdi. Fuşya rengi tişörtler giyen otistik çocukların neşeli halleri dikkat çekti. Çocuklar Diyarbakır'da da eğitimde akranları gibi eşit hakların kendilerine verilmesi için valilik binasına yürüdü.
DHA
Yayınlanma tarihi: 2 Nisan 2014 Çarşamba, 14:30

[Haber görseli]Otizm Farkındalık Günü nedeniyle düzenlenen etkinlikte, otistik çocuklar, anne ve babaları ile birlikte Valilik’ten, Delikliçınar Meydanı'na kadar yürüyüş yaptı. “Özeliz, Farklıyız, Farkında mısınız?' yazılı pankartın arkasında yürüyen otistik çocuklara ve ailelerine Denizli Belediyesi bandosu da eşlik etti.

Meydanda mehter takımı kıyafetlerini giyen otistik çocuklar, bir süre mehter marşları çaldı. Giydikleri fuşya rengi tişörtlerle dikkat çeken otistik çocukların neşeli halleri gözlerden kaçmadı. Çocuklarıyla beraber yürüyüşe katılan anne ve babalar amaçlarının farkındalık yaratmak olduğunu belirterek, otistik çocukların da toplumun bir parçası olduğunu dile getirdi.

Diyarbakır

Diyarbakır Otizmle Mücadele Derneği de, otizme farkındalık yaratıp toplumu otizm alanında bilinçlendirmek ve otizmli çocuk ve yetişkinlerin yaşam kalitelerini arttırmak amacıyla Diyarbakır Bisiklet ve Doğa Sporları Kulübü ile birlikte yürüyüş düzenledi. Diyarbakır'ın merkez Yenişehir İlçesi'nen Gevran Caddesi'nden Valilik binasına kadar aileleriyle birlikte yürüyen ve kendilerine diğer akranları gibi eğitim hakkı verilmesine yönelik sloganlar atan otizmli çocuk ve gençlere bazı trafik polisleri de kollarına girerek yardımcı oldu.

Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, otizmli çocukları valilik bahçesinde karşıladı. Diyarbakır Otizmle Mücadele Derneği Başkanı Adnan Aydın, otizmin tek tedavi yönteminin eğitim olduğunu belirterek, "Otizmli çocukların eğitiminde yer almak istememizdeki amaç, otizmli çocuklara tüm eğitim hayatları boyunca daha kaliteli eğitim imkanı sunmak, geleceklerini güvence altına almak ve onları topluma kazandırıp ve farkındalık yaratmaktır. İlimizde derneğin girişimi sonucu kurulan Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi mevcut sayıyı karşılamıyor. Bir çok otizmli çocuğumuzun eğitim alamadığını görmekteyiz. Mevcut okul eğitim açısından çok yetersiz. Eğitim herkesin temel vatandaşlık hakkıdır ve Anayasa ile güvence altına alınmıştır. Bu nedenle eğitimde eşitlik ilkesi gereğince otizmli bireylerin de diğer akranlarıyla eşit oranda ve şartlarda hak sahibi olabilmesi için sorunlarının çözülmesi lazım. İçinde sosyal, sanatsal, meslek eğitim ve spor aktivitelerinin bulunduğu bir bağımsız okulun kurulması gerekmektedir. Aksi takdirde önümüzdeki eğitim yılında da bir çok otizmli çocuğumuz eğitimden mahrum kalacaktır" dedi.

Otizmli çocuk ve gençlerle yakından ilgilenen Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç ise, otizmlilerin başta eğitim olmak üzere sorunlarının giderilmesi için gereken girişimlerde bulunacaklarını söyledi. Diyarbakır Valiliği'nin giriş merdivenlerinde oturan otizmli çocuklara daha sonra Vali Kıraç'ta katılarak fotoğraf çektirdi.

A+ A-