Kapat
A+ A-

Dev şirket battı, yüzlerce galerici mağdur oldu

Filo kiralama sektörünün önde gelen firmalarından Fleetcorp AŞ battı. Şirketten 60-70 milyon liralık araç aldıklarını belirten çok sayıda galerici, devir işlemlerini yapamadığı için mağdur oldu.
Yayınlanma tarihi: 6 Ağustos 2018 Pazartesi, 10:15

[Haber görseli]

Fleetcorp Taşıt Kiralama AŞ'nin batması sektörde deprem etkisi yarattı. Ödemelerini yapmalarına rağmen devir işlemlerini yapamayan yüzlerce şirket mağdur olmuş durumda. Şirket sahipleri yaşananlara tepkili.

Hürriyet.com.tr'den Dinçer Gökçe ile Deniz Çağıl'ın haberine göre Kuveytli iş insanı Adnan El Bahar’ın sahibi olduğu Fleetcorp Taşıt Kiralama AŞ’de geçen ay hisse yapısı değişti. Şirketin yüzde 75 hissesi Kuveytli iki bankaya geçti. Mali darboğaz sonrası değişen ortaklık yapısı, şirketin faaliyetlerini de önemli ölçüde etkiledi.

Geçen hafta faaliyetleri duran, yönetici kademede muhatap bulunamayan şirkettin mağdurları arasında 300 kadar galerici esnaf da bulunuyor. Edinilen bilgilere göre, galericilerden kimi 100 bin TL kimi 5-6 milyon liralık araç aldı. Yapılan ihale sonrası alınan araçların devir işlemleri ise yapılamadı. Söz konusu araçlar için ödenen bedel ise 70 milyon liraya yakın. İstanbul’un yanı sıra Bursa, Mardin, Trabzon, Kars, Hatay gibi illerden de çok sayıda galerici mağdur durumda.

‘BATTIKLARINI BİLDİKLERİ HALDE SATTILAR’

Sorunun çözümü için galerici esnafla birlikte girişimde bulunan Serkan Kıdeyş, şirket faaliyetlerinin durdurulmasına günler kala satış yapılmasını şüpheli buldukları görüşünde. 700 bin liralık araç aldığını ancak devir işlemlerinin yapılmadığını belirten galerici Özcan Karakaş ise “Bile bile bize oyun oynadıklarını düşünüyoruz. Biz yeni yeni öğreniyoruz ancak bu sorunu 3-4 aydan beri yaşıyorlarmış. Buna rağmen halen ihaleye çıkıp araç satışı yapmaları bizlerden para toplamları ciddi sorun… Bu araçları bizim gözümüzün içine baka baka satan Barbaros Çıtmacı'dır. ‘Siz merak etmeyin’ diye oyalayan bunlardır. ‘Arkamızda dünya devi var’ diyen bunlardı.

GALERİCİDEKİ ARAÇLAR İÇİN DE YAKALAMA KARARI

Her esnaf kendi çapına göre zarar görmüş durumda. Ben eğer bu paramı kurtaramasam veya araçların devrini alamazsam dükkânı kapatmak zorunda kalacağım. Benim durumumda olan çok esnaf arkadan var... Ocaklar sönecek, büyük yıkımlar olacak.” Bankalara rehinli olan araçlar için de yakalama kararı çıkarılmış durumda. Edinilen bilgilere göre, ödemesi yapılmasına karşın devri alınamayan araçlar için, galericilerin, branda benzeri malzeme ile koruma altına almaya çalışıyor.

Haberin tamamını okumak için tıklayınız...

Cumhuriyet İMECESİ