Limonun fiyatı cep yakıyor

Mutfakların vazgeçilmez narenciye ürünü limonun bu yılki elverişsiz hava şartları nedeniyle rekoltesinin düşmesi, fiyatını artırdı.
AA
Yayınlanma tarihi: 13 Ağustos 2014 Çarşamba, 13:40

[Haber görseli]

Muğla'nın Dalaman ilçesinde limonun kilogramı dalında 90 kuruşa satılırken, marketlerde ise 9 ila 10 lira arasında alıcı buluyor

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) Dalaman Tarım İşletmesi Müdürlüğüne ait arazide yetiştirilen limonlar, açık artırma usulüyle ihaleye katılan firmalara, kilogramını 90 kuruştan satıldı.

Ortaca Ziraat Odası Başkanı Salim Çöllü, gazetecilere yaptığı açıklamada, bu sene hava şartları nedeniyle limonda rekoltenin düşük olduğunu söyledi

Tarlalarda limonun kilogramının 90 kuruşun altına düşmemesini ümit ettiklerini dile getiren Çöllü, "İnşallah böyle olur. Üreticimiz zarar etmez" dedi.

Soğuk hava depoları boşaldı, fiyat arttı

Soğuk hava depolarında muhafaza edilen limonlar bittiğinde marketlerdeki fiyatının artış gösterdiğini anlatan Çöllü, şöyle konuştu:

"Geçen yıl bu zamanlar marketlerde limonun kilosu 5-6 lira civarındaydı. Bu sene biraz daha yükselerek 9-10 lirada alıcı buluyor. Fiyat, limonun arz talep durumuna göre değişiyor. Geçen yıl soğuk hava depoları boşaldı. Onun için fiyatlar bu yıl biraz daha yüksek."

Erken kesim kaliteyi düşürüyor

Çöllü, limon fiyatlarının yüksek olmasının erken kesim riskini doğurduğunu, durumu kaymakamlık ve valilik aracılığıyla önlemeye çalışacaklarını bildirdi.

Limon susuz olarak kesildiğinde ihracat kapılarında ve iç pazarda sıkıntı yarattığını vurgulayan Çöllü, "Böyle olunca ürünlerimizin de adı lekeleniyor. 'Türk limonu iyi değil', 'Kalitesiz' gibi bir durum ortaya çıkıyor. İnşallah bunu önleriz" diye konuştu.

A+ A-