Kapat
A+ A-

Aile hekimleri borçlu çıktı

Geçmişte birinci basamak sağlık hizmetinin verildiği sağlık ocaklarında kira bedeli, ek giderler gibi ödemelerin olmadığını, bunların devlete ait olduğunu belirten Aktan, “Aile hekimleri bir de iş yükü ile mücadele ediyorlar. Şimdilerde ise geçmişe yönelik kira bedelleri borçları çıktı. Aile hekimliği cazibesini kaybediyor” değerlendirmesini yaptı.
Yayınlanma tarihi: 22 Kasım 2013 Cuma, 10:15

[Haber görseli]

AKP’nin 3 yıl önce hayata geçirdiği aile hekimliği uygulamasındaki sorunlar bir türlü bitmiyor. Bazı yerlerde halen aile hekimi bulunamazken İstanbul’da nüfusun yoğun olduğu yerlerde bir aile hekimine 3 bin 500-4 bin 500 arası hastanın düşmesi, son olarak da aile hekimlerine “geçmişe yönelik ödenmemiş kira borcunun çıkarılması” tepkilere neden oldu.

Aktan: Yıllardır söylüyorduk Sağlık Bakanlığı’nın, Sayıştay raporuna dayanarak Türkiye’de sağlık ocaklarını ya da kamu binalarını kullanan aile hekimlerine “geçmişe yönelik ödenmemiş kira borcu” çıkarması üzerine gazetemize açıklama yapan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Özdemir Aktan, AKP ile birinci basamak sağlık hizmetinin özelleştirildiğini belirterek “Aile hekimlerine maaşlarının yanında kira, tıbbi malzeme, kullandıkları binanın elektrik, su gibi giderleri için ek ödenekler verildi. Ödenmeyen ve kontrol edilemeyen bu kira borçlarını devlet şimdi istiyor. TTB olarak biz bu borçların çıkacağını yıllardır söylüyorduk” dedi. Düzce’de 2005’te pilot olarak başlayan, 2010 sonunda da tüm Türkiye’de uygulamaya konulan aile hekimliği uzmanlarının sırtlarına, hekimlik mesleğinin dışında hemşire, elektrik, su, kira bedeli gibi yüklerini de binmesi, buralarda görev yapanları canından bezdirdi. Aile hekimleri, “Bizler yalnızca hekimlik mesleğimizi yapmak istiyoruz. Binalarımız kamu binaları olsun, ödeme yükleri sırtımızdan alınsın”

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler