Dolar/TL ne kadar oldu?

Merkez faizi sabit tuttu ancak “gerekirse ilave faiz artışı yapabiliriz” sözünü geri çekince dolar 5.98’i aştı. Banka gıda fiyatları ve ithal girdi maliyetlerindeki artışa vurgu yaptı. 1 Mart’ta 35.2 milyar dolar olan Merkez’in net döviz rezervi 19 Nisan’da swap hariç 14.9 milyar dolara geriledi. Piyasalar TCMB’den 20 milyar dolara ne olduğunun yanıtını bekliyor.
Yayınlanma tarihi: 25 Nisan 2019 Perşembe, 08:26

TL’deki değer kaybı sürüyor. Güne 5.86 seviyelerinden başlayan dolar/TL kuru, 5.98’in üzerini görerek son 7 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Avro/TL de 6.6635’i gördü. Kararda Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu’nun (PPK) dünkü toplantısı sonrasında yaptığı açıklamayla hazirandaki toplantıda faiz indirimi sinyali vermesi etkili oldu. PPK politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 24’te sabit tutu ancak bir önceki PPK metninde yer alan “ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir” ifadesi dünkü metinde yer almadı.

PPK metninde enflasyonda artış riskine işaret edilerek “gıda fiyatları ve ithal girdi maliyetlerindeki artışlar ile enflasyon beklentilerindeki yüksek seyir fiyat istikrarına yönelik risklerin devam ettiğini göstermektedir” denildi.

Hayal kırıklığı
Rabobank gelişmekte olan piyasalar stratejisti Piotr Matys, “Ben dahil birçok piyasa oyuncusu TCMB’nin sıkı para politikası duruşunu mümkün olduğu kadar uzun süre koruyacağı taahhüdünü güçlendirecek yönde bir açıklama yapmasını bekliyorduk. Ancak bu seferki açıklama marttaki sıkılaştırma yanlısı açıklamaya göre daha yumuşak görünüyor. Bu da dolar/TL ve Avro/TL’nin neden ciddi şekilde yükseldiğini gösteriyor. Piyasada açıklamanın daha fazla sıkılaştırma yanlısı olmaması nedeniyle hayal kırıklığı var” dedi.
İş Yatırım Ekonomisti Muammer Kömürcüoğlu, PPK metninde gıda fiyatları ve ithal girdi maliyetlerine yönelik söylemlere dikkat çekerek, “Enflasyon konusunda Merkez Bankası’nın önceki toplantıya kıyasla daha karamsar olduğunu düşünüyoruz” dedi.

A+ A-