Çarşı pazar yangın yeri

Yurttaşın ucuz gıda ürünü bulması artık hayal. Mevsimi olmasına rağmen bağdan bahçeden gelen ürünlerin fiyatı bir türlü ucuzlamıyor.
Yayınlanma tarihi: 23 Ağustos 2019 Cuma, 01:55

[Haber görseli]Adana’da halde 15 ile 18 lira arasında fiyatı olan sarmısak, pazarlarda 30 liraya satılıyor. Bahçede kilosu 1.5 ile 2 liraya alınan ve 8 ay soğuk hava depolarında bekletilen yatak limonu da pazarda 10 liraya satılıyor.

Geçen hafta Adana’da kilosu 15 liradan alıcı bulan Kastamonu Taşköprü sarmısak, şu anda 30 liraya satılıyor. Yurttaşlar, bir haftada altından daha fazla değer kazandırıp yüzde 100 oranında zamlanan sarımsağı alırken bir kere daha düşünüyor. Kiloyla sarmısak alamayan yurttaş en fazla 5 liralık alabiliyor. Türkiye’nin limon üretiminin yaklaşık yüzde 20’sini karşılayan Adana’da geçen aralık ayında bahçede 1 buçuk TL’ye satın alınan limon ise, 8 ay boyunca soğuk hava depolarında bekletilerek ağustos ayında halde 6.5 ile 8 lira arasında satılmaya başladı. Bir ayda limonun fiyatı yüzde 100 zamlandı.

Gramla alıyor
Geçen haftalarda kilosu 50 kuruştan satılan ve para etmediği gerekçesiyle dökülen salatalık, şimdi halde 2.5 liradan, pazarda ise 4 liradan satılıyor.
Adana Kabzımallar Odası Başkanı Ali Batman İHA’ya yaptığı açıklamada, yurttaşın yüksek fiyatlara ürün almasının korsan satışlar yüzünden olduğunu belirterek “Vatandaşın ucuz sebze ve meyve tüketmesi için o ürünlerin hale girmesi lazım” dedi.
Sarmısak satıcısı Hüseyin Çelebi, “Hayat pahalı, ondan bu da pahalı. Mazot pahalı, işçilik pahalı ve bunun stoku oluyor. Yurttaş alıyor ama 200 gram, 250 gram alıyor” dedi.

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde domates hasadı sorunlarla başladı. Domates üreticileri mahsullerini düşük fiyatlarla alan salça fabrikalarına tepkili. Markette 2.5 TL’den satılan domates tarlada 30 kuruşa alıcı buluyor.

Tarlada ucuz

Eskişehir’de de patates hasadı başladı. Üreticiler, satış fiyatlarının ucuzluğundan girdi fiyatlarının da pahalı oluşundan yana dertli. Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Buluşan, tarladan 1 liraya satılan patatesin markette 4 liraya satıldığını ifade etti. Buluşan, “Biz patatesi de soğanı da 2 liradan yukarıya hiçbir zaman asla satmadık ama bize bunu kışın 7 liraya yedirdiler. Bu patatesi üretip satan üreticimizde patatesi bu fiyata aldı. Bu dengeyi kurmamız ve üreticiyi korumamız lazım. Maliyetlerimiz artıyor” dedi. Patates üreticisi Kenan Kızılay “Gübrenin fiyatı 50 liraydı bu sene 110 lira, potasyum nitratın çuvalı 130 liraydı bu sene 210 lira” dedi.

A+ A-