Kapat
A+ A-

Eski Nesil Yazarkasaların değişimi için son tarih 31 Aralık 2015 olarak belirlendi

Uçtan uca ödeme konusunda dünyanın ve Türkiye’nin lider şirketlerinden Ingenico Group, yazarkasaPOS alanındaki ürün gamını tamamlamak için seyyar yazarkasaPOS iWE280’nin yanı sıra masaüstü iDE280’i geliştirdi. iDE280 masaüstü yazarkasaPOS ile farklı marka EFTPOS’larda olası operasyonel sıkıntıların da giderilmesi hedefleniyor.
Yayınlanma tarihi: 27 Temmuz 2015 Pazartesi, 16:56

[Haber görseli]

Hükümetin kayıt dışı ekonomiyle oluşan kayıpların önüne geçmek amacıyla çıkardığı ‘katma değer vergisi mükelleflerinin ödeme kaydedici cihazları kullanmaları mecburiyeti’nde son tarih 31 Aralık 2015 olarak belirlendi. 3100 sayılı Kanun’a tabii işyerleri eski nesil yazar kasalarını 1 Ocak 2016’dan itibaren değiştirmek zorunda olacak. Tebliğ ile işyeri sahipleri EFT POS kullanıyorsa ,bu cihazın mutlaka özel ve güvenli bir protokol ile haberleşecek şekilde kabloyla yeni nesil yazarkasaya bağlanması zorunlu hale getiriliyor.
 
Tebliğ, masaüstü yazarkasaların EFT-POS özelliğine sahip olmasını ayrıca bir seçenek olarak da sunuyor. Bu seçeneği değerlendiren ödeme sistemleri pazarının lider şirketlerinden Ingenico, yazarkasaPOS alanındaki ürün gamını tamamlamak üzere masaüstü iDE280’i geliştirdi. Kredi kartı ile ödeme anında PIN girişi iDE280 veya PINPAD üzerinden yapılabilecek. iDE280 kullanan işyerleri yazarkasa ve POS’lardan kaynaklanan cihaz kalabalığı yerine yazarkasa ve POS birleşik tek bir ürün kullanabilecek. Farklı marka EFTPOS’u bulunan işyerlerinin POS’larının yeni nesil yazarkasa ile entegrasyonunu sağlayabilmek için teknik servis hizmeti alması gerekecek. iDE280 masaüstü yazarkasaPOS ile farklı marka EFTPOS’ların olası operasyonel sıkıntılarının da önlenmesi hedefleniyor.
 
Sidal: Cihaz pazarda fark yaratacak
Yazarkasa alanında yeni nesil EFTPOS özellikli seyyar ödeme kaydedici cihazı iWE280’nin yanı sıra masa üstünde de iDE280’i geliştiren Ingenico Group’un Türkiye ve Ortadoğu Genel Müdürü Alpay Sidal, “Ingenico olarak her zaman olduğu gibi kalitesi en üst seviyede ve esnafımızın uzun yıllar kullanabileceği yüksek teknolojiye sahip uluslararası güvenlik seviyesi PCI 4 olan bir cihaz tasarladık” dedi. Sidal, cihazın pazarda yine fark yaratacağını düşündüklerini söyledi.
 
Cihaz hafızı dolmamışsa 31 Aralık 2015’e kadar kullanılacak
Halihazırda kullanılan eski nesil ödeme kaydedici cihazları, mali hafızaları dolmamışsa 31 Aralık 2015 tarihine kadar kullanılabilecek. Tebliğe göre ayrıca 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren eski nesil ödeme kaydedici cihazlardan hafızası dolanların EKÜ değişimi de yapılmayacak. 31 Aralık 2015 itibariyle ise eski nesil yazarkasaların tümünün yeni nesil yazarkasalar ile değişimi zorunlu olacak. Tebliğe göre masaüstünde çalışan EFT-POS’lar kablo üzerinden özel bir protokol ile yeni nesil yazarkasalar ile bağlantı kurabilecek.
 
 
Ingenico hakkında
Uçtan uca ödeme konusunda dünya lideri olan Ingenico Group, 2007 yılında, Türkiye distribütörlüğünü yürüten firmayı satın alarak, Türkiye pazarına doğrudan giriş yaptı. Grup, Türkiye’yi yeni pazarlara açılma konusunda bir üs olarak değerlendiriyor. Kanıtlanmış teknolojisi, sektöre yön veren standartları ve ergonomisi ile kullanıcıları tarafından maksimum güvenilirlik sağlayan, çok yönlü ve kullanımı kolay ürünler sunan bir marka olarak değerlendiriliyor. Ingenico Group, EFTPOS, YazarkasaPOS ve ödeme çözümlerini geniş ürün yelpazesini tüm dünyadaki iş ortakları aracılığı ile son kullanıcıların beğenisine sunarken, dikey pazarlarda ise özel projelerde yer alıyor.
 
 
Daha fazla bilgi için 
www.ingenico.com.tr 
twitter.com/IngenicoTurkiye
facebook.com/ingenicoturkiye

Cumhuriyet İMECESİ