Ekonomide güven depremi

Ekonomik güven endeksi, başarısız darbe girişiminin etkisiyle ağustosta dörtte bir oranında azalarak 72.66’ya geriledi. Son dört yılın en düşük seviyesini gördü.
Yayınlanma tarihi: 30 Ağustos 2016 Salı, 05:49

15 Temmuz darbe girişiminin ardından geçen bir ayda sektörlerin ekonomiye güveni dörtte bir oranında eridi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre ekonomik güven endeksi ağustosta bir önceki aya göre yüzde 24.1 oranında azalarak 95.73 değerinden 72.66 değerine düştü. Güven endeksi böylelikle 2012’den bu yana en sert düşüşünü kaydetti. Endeks, darbe girişiminden önceki dönemi gösteren temmuz ayında hazirana göre yüzde 14.9 artışla 95.73’e yükselmişti.

Ekonomik güven endeksi ocakta 83.9 değerini almış, şubatta TÜİK’in veriyi hesaplamaya başladığı Ocak 2012’den beri en düşük değer olan 71.46’ya geriledikten sonra genel olarak yukarı yönlü bir seyir izlemişti. Ekonomik büyümeye ilişkin önemli bir gösterge olan endeks, tüketici güveni ile mevsim etkilerinden arındırılmış imalat sanayii (reel kesim), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerine ait normalleştirilmiş alt endekslerin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşuyor. Alt endeksler her ayın ilk iki haftasında derlenen veriler kullanılarak hesaplanıyor.

İNŞAAT DİPTE

Endeksteki düşüş, hizmet sektörü, inşaat sektörü, reel kesim (imalat sanayii) ve perakende ticaret sektörü güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı. Verilere göre ağustosta hizmet sektörü güven endeksi 91.06 değerine, inşaat sektörü güven endeksi 79.43 değerine, reel ke-sim (imalat sanayii) güven endeksi 103 değerine ve perakende ticaret sektörü güven endeksi 101.19 değerine geriledi. Aynı dönemde tüketici güven endeksi ise 74.44 değerine yükseldi. Güven endeksinin 100’den büyük olması iyimser, küçük olması ise kötümser durumu gösteriyor.

DOLAR YENİDEN YÜKSELİŞTE

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) eylül ayı itibarıyla faizlerin artırılması için açık kapı bırakmasının ardından dolar küresel bazda değer kazandı. Buna paralel cuma günü yükselişe geçen dolar/ TL dün de 2.96’yı geçti. Gün içinde 2.9605 seviyesine kadar yükselen kur, serbest piyasada 2.9550’den günü tamamladı. Doların değer kazanmasının etkisiyle Borsa İstanbul da yüzde 1.18 düştü. Asya ve Avrupa borsalarının çoğunluğu da Fed etkisiyle geriledi. Şimdi gözler cuma açıklanacak ABD tarımdışı istihdam verisinde.

A+ A-
Cumhuriyet İMECESİ