Kapat
A+ A-

Ithal ete 5 milyar dolar

2010’da 18 lira olan kıymanın bugün 50 liraya ulaştığına dikkat çekilen CHP raporunda, üretim bitirilirse, para olsa dahi et bulunamayacağı vurgulandı.
Yayınlanma tarihi: 30 Ekim 2017 Pazartesi, 23:28

[Haber görseli]

CHP Edirne Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Okan Gaytancıoğlu, et ithalatında gelinen noktayı ve fiyatlarda yaşanan artışları hazırladığı raporla ortaya koydu. 2010’dan 2016’ya kadar karkas etin kilogram fiyatının yerinde saymasına karşın tüketicinin daha pahalıya et almak zorunda kaldığına dikkat çekilen raporda, 2010’da 18 TL olan kıymanın bugün yüzde 135 artışla 50 TL’yi geçtiği, kuşbaşı etteki artışın yüzde 115, bonfiledeki artışın yüzde 190 olduğu kaydedildi. Raporda, “Türkiye, 2010’dan 2017’nin ilk 6 aylık dönemine kadar 2 milyon 455 bin büyükbaş, 2 milyon 217 bin küçükbaş hayvan ve 218 bin 802 ton karkas sığır eti ithal etti. Bu ithalata 5 milyar dolar ödendi” dendi. CHP’li Gaytancıoğlu, ithal et üretimi ve ithalat başladığından beri besici ve tüketicinin yaşadıklarını ve gelinen son noktayı hazırladığı “AKP’nin uyguladığı tutarsız hayvancılık politikaları” raporuyla özetledi. Canlı hayvan ve karkas etten sonra şimdi de lop etin ithal edileceğini ve Et ve Süt Kurumu’nun yanı sıra özel sektöründe ithalat yapacağını vurgulayan Gaytancıoğlu’nun  raporundan dikkat çekenler şöyle:

Üreticiye ‘üretme’ deniyor: Lop et ithalatının hem devlet hem de özel sektör tarafından yapılması, üreticiye “üretim yapma” demektir. Başlangıçta ucuza et ithal edilebilir. Fakat üretim bittiği zaman tüketici çok daha pahalıya et almak zorunda kalacak. Üretim biterse yarın paranız olsa dahi et bulamayabilirsiniz.

Reçetede üretim yok: Devlet, Et ve Süt Kurumu eliyle karkas et ithal edecek. İthal eti parçalayarak, kemiğinden ayıracak. Elde edeceği kıyma ve kuşbaşı eti özel sektör paketleme tesislerinde paketleyecek. Ülke genelinde yaygın marketler zincirinde yaklaşık 17 bin noktada reyon kiralayacak. Bu reyonlarda kilosu 24 liradan kıyma, 27 liradan kuşbaşı et satacak.

Yabancı çiftçi kazanacak: Et ve Süt Kurumu’nun marketlerde satacağı et ithal edileceği için, yurt dışındaki besici, başka ülkelerin çiftçileri para kazanacak. Eti yurtdışından Türkiye’ye ve yurtiçinde satış noktalarına taşıyan lojistik firmaları para kazanacak. İthal eti işleyerek kıyma ve kuşbaşı elde eden ve paketleyen firmalara para kazandırılacak. Eti reyonuna koyarak satacak marketlere kira geliri sağlanacak.

Uyarılar dinlenmedi: Şubat 2016’da 28 TL’den satılacak kıyma için uyardık. “İthalat yapmayın besiciyi destekleyin” dedik. 1 ay sonra ithalat kararnamesini imzaladınız. 2010’da 6 TL/kg’dan ithal ettiğimiz kırmızı et şimdi 14 TL’ye ithal ediliyor. 2010’da 18 TL olan kıyma bugün 50 TL’yi geçmiş artış yüzde 135. Kuşbaşı etteki artış yüzde 115 bonfiledeki artış yüzde 190.

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Okan Gaytancıoğlu