Kapat
A+ A-

İş dünyası sıraya girdi... Ülker ve Doğuş'un ardından bir dev daha kredi yapılandırması istedi

İtalyan Ansaldo Energia ile Ünal Aysal’ın sahibi olduğu Unit Investment NV’nin ortaklığındaki Yeni Elektrik Üretim A.Ş. 2019’da bankalarla kredi yapılandırmasına gitmeye hazırlanıyor.
Yayınlanma tarihi: 09 Nisan 2018 Pazartesi, 16:19

Bloomberg’de yer alan haberegöre 2010’da 14 yıl vade ile alınan 700 milyon dolarlık kredinin geri ödemelerinde, dolar kurunun yükselişi ve elektrik fiyatlarının bu sürede 0,04 dolar kilowatt saatle yarıya inmesi nedeniyle zorluk yaşanıyor. Konuya yakın kaynakların verdiği bilgiye göre kredide vadelerin uzatılması talep edilecek.

Doğuş Holding bankalarla masaya oturdu: Borç yapılandırması istedi

Murat Ülker'den çalışanlarına kredi mektubu: 1 milyarlık anlaşma sağlandı

ŞAHENK'TEN BİR SATIŞ DAHA ŞAHENK'TEN BİR SATIŞ DAHA

Yeni Elektrik’in sahipleri Unit Investment NV ve Ansaldo Energia, 700 milyon dolarlık kredinin ana para ve faiz ödemelerini gerçekleştirmek için 2017’de Nomura’dan 120 milyon dolarlık bir kredi almıştı. Yeni Elektrik’te Unit yüzde 60, Ansaldo Energia yüzde 40 hisseye sahip.

Yeni Elektrik’in resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre şirket 700 milyon dolarlık krediyi Garanti, Yapı Kredi, Vakıfbank ve İş Bankası’ndan almıştı.

 MEVDUATTA 9 YILIN EN BÜYÜK 'YÜKÜ'MEVDUATTA 9 YILIN EN BÜYÜK 'YÜKÜ'

Yeni Elektrik, Kocaeli Dilovası’nda 865 MW kurulu güce sahip olan doğal gaz çevrim santraline sahip. İki kaynağın verdiği bilgiye göre Unit Investment’in Doğan Holding ve Doğuş Holding ile ortak olduğu Boyabat Hidroelektrik Santali’nin 750 milyon dolarlık 2020 vadeli kredisinin refinansmanı konusunda bankalarla yürütülen görüşmelerde sona yaklaşıldı.

 Unit Investment’ın sahibi ve Galatasaray Eski Başkanı Ünal Aysal, Forbes 2018 listesine göre 925 milyon dolar net servete sahip. Unit Investment ve Ansaldo konuya ilişkin yorum yapmadı.

Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Murat Ülker, Ünal Aysal