Erdoğan: ABD silah desteğine son vermeli... OHAL'e dikkat çeken Trump: Türkiye ihtiyatlı davransın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Trump bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından Beyaz Saray ve Beştepe'den görüşmenin içeriğine dair farklı açıklamalar yapıldı.

Yayınlanma: 24.01.2018 - 22:30
Abone Ol google-news

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Trump bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

İki liderin görüşmesinde ana gündem maddesinin Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Afrin'deki terör unsurlarına yönelik başlattığı Zeytin Dalı harekatı olduğu bildirildi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, görüşme talebinin ABD'den geldiğini duyurmuştu.

Cumhurbaşkanlığ'ından görüşme ile ilgili ilk açıklama geldi. İşte o açıklama:

"Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Sayın Donald Trump arasında bu akşam bir telefon görüşmesi gerçekleşmiştir.

Görüşmede, Suriye’deki son gelişmeler ve Türkiye’nin Afrin’de terör örgütlerine karşı başlattığı Zeytin Dalı Harekatı’yla ilgili görüş teatisinin yanısıra ikili konulara da değinilmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız, Türkiye’nin Zeytin Dalı Harekatı’nı uluslararası hukuk temelinde ve Birleşmiş Milletler Şartı’nın 51. maddesinden kaynaklanan meşru müdafaa hakkı ile BM Güvenlik Konseyi’nin terörizmle mücadele konusundaki kararları uyarınca gerçekleştirdiğini vurgulamıştır.

Sayın Cumhurbaşkanımızın Türkiye’nin kendi ulusal güvenliği için Afrin’i terör unsurlarından arındırmayı hedeflediğini ifade ettiği görüşmede terörle mücadelede ikili işbirliğinin önemi üzerinde durulmuştur.

Sayın Cumhurbaşkanımız, terörle mücadele çerçevesinde PYD/YPG’ye ABD’nin silah desteğine son vermesi gerektiğine de tekrar dikkati çekmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız ve ABD Başkanı Sayın Trump, gerek Suriye meselesi gerek ikili konularda Türkiye-ABD arasındaki işbirliğini ve yakın teması sürdürme noktasında kararlı olduklarını teyit etmişlerdir."

BEYAZ SARAY'DAN AÇIKLAMA

Görüşmenin ardından Beyaz Saray'ın resmi sitesinden de bir açıklama yayınlandı. Açıklama şöyle:

"ABD Başkanı Donald Trump'ın Erdoğan’a Afrin’de tırmanan şiddetten duyduğu kaygısını ileterek bunun iki ülkenin Suriye’deki ortak çıkarlarını zayıflattığını söyledi.

Türkiye’ye gerilimi tırmandırmama, askeri operasyonlarını sınırlı tutma, sivil kayıpları önleme çağrısı yaptı. 

Türk Amerikan güçleri arasında bir çatışma riskini engellemek için Türkiye’nin ihtiyatlı davranmasını istedi.

İki ülkenin ve bütün tarafların DEAŞ’ı uzun vadeli bir yenilgiye uğratma hedefine odaklanması gerektiğini yineledi.

Trump Türkiye’den gelen yıkıcı ve yanlış söylemlerin yanısıra ABD vatandaşları ve yerel personelinin uzatılan olağanüstü hal altında tutuklu olmasının neden olduğu kaygıları dile getirdi.

İki lider ABD ile Türkiye arasındaki stratejik ortaklığın - özellikle bölgesel istikrarın arttırılması ve DEAŞ, PKK, El Kaide, İran destekli terörü de kapsayacak şekilde terörün her şekliyle mücadele için - iyileştirilmesi hedefini taahhüt ettiler. "

CUMHURBAŞKANLIĞI: GÖRÜŞMENİN İÇERİĞİNİ TAM OLARAK YANSITMIYOR

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Beyaz Saray'ın yaptığı yazılı açıklama görüşmenin içeriğini tam olarak yansıtmıyor.

Görüşmede Trump'ın, tırmanan şiddetten kaygıdan söz etmediği ve Türkiye'deki OHAL'e değinilmediği açıklandı.

 

Erdoğan: 7-8 şehidimiz var

'Zeytin Dalı' harekâtı 4'üncü gününde: Üçüncü şehit haberi geldi

Afrin Harekâtı 5'inci gününde... 3'ü Türk askeri 5 yaralı


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler