Erdoğan: Auguste Comte gibi sorunlu şahısların fikirleri kabul gördü

İbni Haldun Üniversitesi Sempozyumu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de batılı düşünürlerin kabul görürken kendi değerlerine sırt çevirdiğinin iddia etti.

Yayınlanma: 20.05.2017 - 13:19
Abone Ol google-news

<video:744584>

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İbni Haldun Üniversitesi Sempozyumu'nda konuştu. 

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

 Bugün son derece anlamlı iki açılışı gerçekleştirmek üzere bir aradayız. İlk olarak 2015 yılında kurulan İbn Haldun üniversitesinin açılışını yapıyoruz. İki yıllık hazırlık sürecinin ardından üniversitemiz inşallah öğrenci kabul etmeye başlayacak. Sayın rektörümüzün de konuşmasında dile getirdiği vizyon, gaye ve idealler konusunda yürüteceği çalışmalar için başarılar diliyorum.

'BİR YANDAN İSLAM DÜNYASININ, BİR YANDAN BATI DÜNYASININ KAPISINI AÇACAK ANAHTARLARA SAHİP OLACAKLAR'

Öğrencilerin Türkçe'nin yanında Arapça, İngilizce, Çince gibi ileri düzeyde bu dilleri öğrenecek olması, İbn Haldun üniversitesini muadillerinin önüne taşıyacaktır. Bir taraftan öğrencilerimiz İslam dünyasını, bir taraftan da Batı dünyasının kapısını açacak anahtarlara sahip olacaktır.

Yahya Kemal'in "Kökü mazide olan ati" diye tarif ettiği idealin üniversitemiz bünyesinde vücut bulacağını umut ediyorum. Üniversitemizin öğrenci kontenjanının önemli bir kısmının uluslararası öğrencilere tahsis edilmesi bir ilktir. Böylece hem karşılıklı tecrübe paylaşımı güçlenecek, hem de üniversitemiz gerçek anlamda beynelmilel hale gelecektir. Bu öğrenciler dünyanın birçok ülkesinde ülkemizin gönül elçisi haline gelecektir.

Dünyanın farklı üniversiteleri ile kurulan iş birlikleri temelin sağlam atıldığına işaret ediyor. Bundan sonraki süreçte de titizlikle ve özveri ile faaliyetlerinizi sürdürmenizi Allah'tan temenni ediyorum. Bütün hazırlıkların meyvelerini inanıyorum ki toplamaya başlayacaksınız. Üniversitemizin bilhassa sosyal bilimlerde mukayeseli eğitim modeli ile kritik bir boşluğu dolduracağına inanıyorum. Biz de diğer üniversitelerimiz gibi sizlerin de önünü açmaya devam edeceğiz.

Kıymetli dostlarım, bugün gerçekleştirdiğimiz bir diğer önemli açılış ise 4. Uluslararası İbn Haldun Sempozyumu'dur. Bu sempozyumun da ülkemiz, milletimiz ve tüm İslam alemi için hayırlı olmasını diliyorum.

Görüşleri ile sempozyuma katkı verecek tüm katılımcılara şimdiden şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum. İbn Haldun Üniversitesi'ni, sayın rektörü ve mütevelli heyetini böylesine seçkin bir topluluğu bir araya getirdiği için ayrıca tebrik ediyorum. Merhum Cemil Meriç üstadımızın muhteşem bir yıldız olarak tanımladığı İbn Haldun hakkında söyleyecek çok sözü vardır. İbn Haldun gibi siyaset, bilim, hadis gibi çok alanda muktesebatı olan bir alim hakkında konuşmak pek tabii kolay değildir.

'AUGUSTE COMTE GİBİ SORUNLU ŞAHISLARIN FİKİRLERİ KABUL GÖRDÜ'

Burada şu tespiti de yapmak durumundayız. Kimi şarkiyatçıların şimdiye kadar hiçbir ülkede, hiçbir insanın Mukaddime gibi bir eser çıkarmamıştır diye tabir ettikleri İbn Haldun'un eserleri hak ettiği değeri görememiştir. En basitinden Auguste Comte gibi sorunlu şahısların fikirleri kabul görürken, İbn Haldun'u adeta mahkûm edilmiştir.

'KÜLTÜREL İNKAR DEĞİL, KÜLTÜREL İNTİHAR'

İbn Haldun uzun yıllar adeta yok sayılmış. Geçmişi yok sayarak geleceğe yürünemez. Bu üke ne çektiyse aşağılık kompleksinden çekmiştir. Bu ülkeye en büyük zulmü yasakçı, baskıcı jakobenlere yapmıştır bunu böyle bilelim. Toplumumuzun can damarını kesmeye çalışan bu yaklaşımı Ahmet Hamdi Tanpınar, bir tür kültürel inkar olarak tanımlıyor. Ben daha ileri giderek diyorum ki, bu kültürel intihardır. Batı'da ne bulursa alıp, hiçbir elekten geçirmeden ülkemize boca edenlerin özensiz tercümeleri akademik müfredatımızı felç etmiştir. Bu zihin dünyası sebebiyle özgün ve yerli eserler ortaya konamamıştır. Üniversitelerimiz uzun seneler boyunca kraldan çok kralcıların, Batı'dan çok Batıcı vesayet odaklarının esiri olmuştur. Sadece öğrenciler değil, kitaplar da bu zihniyetten nasibini almıştır.

İnsanımızı, 'makarnacı', 'göbeğini kaşıyan adam' diye aşağılayan millet düşmanlarının devrine son verdik.

"BİZ SİZİ İYİ TANIRIZ"

 "Kendi ideolojileri dışındakilere hayat hakkı tanımayanlar, bugün düşünce özgürlüğü üzerinden şahsımızı, hükümetimizi ve devletimizi hedef alıyorlar" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz sizi biliyoruz. Sizler bu ülkede kendi düşünce dünyanızın ilim adamlarına bile üniversitelerde hayat hakkı tanımadınız, onları dahi sokağa attınız. Biz sizi iyi tanırız. Daha düne kadar yasakçı zihniyetin en ateşli savunucuları olanlar, bugün demokrasi fanatiği numarasıyla kendini paralıyor. Kimse kimseyi kandırmasın. Biz bunların cemaziyelevvelini gayet iyi biliriz. Sicili hak ve hürriyet katliamlarıyla dolu olanların bize ders vermeye kalkması komik kaçıyor, komik" diyle konuştu.

 "SİLAH, MOLOTOF VE ŞİDDET ASLA HAK ARAMANIN ARACI OLAMAZ"

"Teröre hizmet etmediği sürece her türlü fikrin serbestçe tartışılmasını temin ederken, terörle mücadelemizi de kararlılıkla sürdüreceğiz" diyen Erdoğan, "Bizim mücadelemiz farklı düşüncelerle değil, bizim mücadelemiz terörle, terör örgütleriyle ve bu cinayet şebekelerine sözlü ve fikri mühimmat sağlayanlarladır. Dünyanın hiçbir ülkesinde terör örgütlerinin propagandasını yapmak düşünce özgürlüğü kapsamına girmez. Hiçbir medeni devlet terör şebekelerinin üniversitelerde yuvalanmasına, üniversiteleri eğitim kamplarına dönüştürmesine izin vermez. Silah, molotof ve şiddet asla hak aramanın aracı olamaz" ifadesini kullandı.

MİLLET DÜŞMANLARININ DEVRİNE SON VERDİK

Bu vesayet odaklarının insanları makarnacı, kömürcü, göbeğini kaşıyan adam diye aşağıladığını belirten Erdoğan, " Millet düşmanlarının devrine son verdik" dedi.

MÜCADELEMİZ TERÖRE SÖZLÜ MÜHİMMAT SAĞLAYANLARLA

"Katsayı zulmünün üniversiteleri kasıp kavurduğu o günlerde sesi çıkmayanlar bugün sabah akşam bizi eleştiriyorlar" diyerek sözlerini sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, " Varsın eleştirsinler biz yolumuza devam edeceğiz. Bizim mücadelemiz farklı düşüncelerle değil, bizim mücadelemiz terörle, terör örgütleriyle ve bu cinayet şebekelerine sözlü ve fiili mühimmat sağlayanlarla" şeklinde konuştu.

FRANSA ÖRNEĞİ

"Fransa'da yeni Cumhurbaşkanı işte kendi aleyhine hakaret içeren bir yayın yaptı diye, bir gazeteciyi hemen içeri aldılar. Buyurun.." diyerek Batı'dan gelen basın özgürlüğü eleştirilerine yanıt veren Erdoğan,"Onlara böyle birşey oldu mu hak. Türkiye'deki yargı böyle birşey yaptığı zaman haksızlık. Terör örgütüne methiyeler düzmenin fikir hürriyetiyle alakası yoktur" şeklinde konuştu.

REKTÖRDEN HEDİYELİ MESAJ...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a konuşmasının sonunda İbn Haldun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Şentürk, Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. İrfan Gündüz ve Üniversite Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan tarafından İbn Haldun tarafından çizilen devlet tasviri hediye edildi. Hediye takdimi sırasında İbn Haldun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Şentürk, "İbn Haldun tarafından bizzat çizilmiş olan siyaset dairesini görüyoruz. İbn Haldun yaygın olarak piramit şeklinde tasvir edilen devlet anlayışına alternatif olarak, devleti daire şeklinde çizmiştir. Burada eşitlikçi, kuvvetler dengesine yer veren, bir devlet anlayışı bulunmaktadır. Ve bizim İslam devleti anlayışımızın temelini bu düşünce teşkil etmektedir. İnşallah bundan sonraki uygulamalarımıza ışık tutmasını arz ediyoruz"dedi.

GANNUŞİ'NİN SÖZLERİ ALKIŞ ALDI

Törenin onur konuklarından olan Tunus En-Nahda Hareketi Lideri Raşid Gannuşi de Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önce bir konuşma yaptı. İbn Haldun'un Tunuslu olduğunu hatırlatıp hayatından kesitler anlatan Gannuşi, zor durumdaki İslam sancağını Türklerin kurtaracağının müjdesini ilk olarak İbn Haldun'un verdiğini söyledi. Gannuşi'nin, " Burdan tekrardan şu soruyu soruyoruz. Tarih tekerrür edecek mi ?Türkler yeniden bu sancağı alarak ümmetin onurunu, şerefini ve başını havaya kaldıracak mı? Ve Filistin topraklarını özgürlüğüne kavuşturacak mı?" sözleri salondan büyük alkış aldı.

BATI'YA BAĞIMLILIK

"Son 200 yıldır aydınlarımız 'Batıdan ne alabiliriz' diye tartıştılar. İlim ve fikir dünyamızda Batıya karşı gizli bir aşağılık duygusu ve bağımlılık oluştu" diyen İbn Haldun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Şentürk, yeni dönemde kendimize Batı'dan ne alabiliriz sorusunun yerini, Batı'ya ve bütün dünyaya ne verebiliriz sorusunun alacağını söyledi.

 "İBN HALDUN ÖNCE DEĞİL, ALTERNATİFTİR"

Şentürk, "İbn Haldun modern pozitivist ve Avrupa merkezli sosyal bilimlerin öncüsü değildir, alternafidir. Sadece Batı kültürüne mahkum olmak istemeyen bir öğrenci İbn Haldun Üniversitesini tercih etmelidir"diye konuştu.

BATILILARA ŞİRİN GÖZÜKMEK ADINA EZANI DEĞİŞTİRMEK...

İbn Haldun Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. İrfan Gündüz de konuşmasında, "Çatışma ve ayrıştırma, her kesimin kendi içine kapanması ve karşı tarafa geçerek karşı tarafa kendini kapatmasıdır. Diyalog, hoşgörü, tolerans ve bir arada yaşama adına dinimizde değişiklik yaparak değil, inancımızı hikmeti ve gerekçeleriyle ortaya koyarak, karşıt tezleri çürütmek ve kendi tezlerimizi ıspatlamaktır. Batılılara şirin gözükmek için Ezanı ve Kelime-i Tevhid'i değiştirerek, hiçbir yere varamayız" dedi.

SOSYAL BİLİMLERE YÖN VERECEK

Törenin açılış konuşmasını yapan İbn Haldun Üniversitesinin kurucusu Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı'nin (TÜRGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Arzu Akalın, "Allah'ın izniyle İbn Haldun Üniversitesi, Türkiye ve dünya açısından yön verecek sosyal bilimcileri, yetiştirmek gibi bir misyonu Allah'ın izniyle gerçekleştirecek" dedi.

 


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler