Erdoğan'dan Gül'e KHK sitemi: Süreci çok farklı bir yere doğru işletmiştir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün sok KHK ile ilgili eleştirilerine yanıt verdi.

Yayınlanma: 28.12.2017 - 03:24
Abone Ol google-news


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çad'dan Tunus'a giderken gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Abdullah Gül'den kritik KHK uyarısı

Erdoğan, 11. Cumhurbaşkanı Abdulllah Gül'ün yayımlanan son KHK'ye ilişkin eleştirilerine, "15 Temmuz'da gerçekleştirilen darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemler" ibaresi geleceğe yönelik belirsiz bir genişlikte yorumlanırsa şeklinde bir tartışma yapanlar var.. Bu düzenlemenin neyle ilgili olduğu aslında belli. Nitekim bundan önce de, bu ifadenin yer aldığı dört ayrı KHK düzenlemesi yapıldı. Onların hiçbirine dair bu güne kadar kimse ses çıkarmadı. Şimdi bu son KHK'yı birileri köpürtmeye başladı. Oysa dediğim gibi bu sadece 15 Temmuz'u kapsayan bir olaydır. Bunun dışında hiçbir şey söz konusu değil. Geçmiş cumhurbaşkanımızın da, burada kalkıp maalesef bir muğlaklıktan bahsetmiş olması üzücüdür. Neye dayanarak siz böyle bir muğlaklıktan bahsediyorsunuz? Hangi madde sizi bu muğlaklığa itebiliyor? Bu üzücü olmuştur. Kendileri tarafından yapılan o açıklama, aldığı retweet'lerle süreci çok farklı bir yere doğru işletmiştir.

"Çıkarılmış yasal düzenleme son derece açıktır"

"Ama şunu söyleyeyim: Gerek Adalet Bakanı'mız gerek Hükümet Sözcümüz bu konuyla ilgili gerekli cevapları vermiş durumdadırlar. Çıkarılmış olan yasal düzenleme son derece açıktır; biz bu düzenlemenin kararlılıkla ve aynen devamından yanayız. İddia edildiği türden, ilerde yanlış yorumlamalar gündeme gelecek olursa, o vakit gereken müdahale zaten yapılır. Öyle bir durumda, ya yargı ya da parlamento, gereği neyse yapar elbet. Bu KHK'lar biliyorsunuz zaten parlamentoya da gidecek. Biz KHK'lar ile sadece süreci hızlandırıyoruz. Yaptığımız iş budur. Mesela, taşeronu da KHK'ya koymamış olsak, konu önümüzdeki yıla kalacaktı. Yani onu KHK'ya koymamızın nedeni de süreci hızlandırma amaçlıdır. Ama o da elbette Meclis'e gelecek, orada tartışılacaktır."

Abdullah Gül, "Hukuk diliyle bağdaşmayan muğlaklık kaygı vericidir" demişti

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 696 sayılı KHK'daki tartışılan maddeye yönelik, "Hukuk diliyle bağdaşmayan muğlaklık, hukuk devleti anlayışı açısından kaygı vericidir" demişti. Gül'ün bu sözlerine AKP'lilerden tepki gelmişti.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler