Erdoğan’ın diploması için Marmara Üniversitesi Rektörü'nden açıklama

Son günlerde tekrar gündeme gelen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘tartışmalı diploması’na ilişkin Marmara Üniversitesi yazılı bir açıklama yaptı.

Yayınlanma: 03.06.2016 - 18:43
Abone Ol google-news

Üniversite, iddiaları ‘haksız’ ve ‘mesnetsiz’ diye nitelerken, Erdoğan’ın üniversitenin işletme bölümünden mezun olduğunu duyurdu.

Rektör Prof.Dr. Mehmet Emin Arat imzalı açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanımıza 01.04.2011 tarihinde verilmiş olan‘duplikata’ hakkında, bir ‘duplikata’ diplomanın resmî-hukukî özellikleri bilinmeden veya bilindiği halde kasıtlı olarak gözardı edilmek suretiyle ortaya atılan iddiaların ‘hak’ ve‘hukuk’ ilişkisi açısından iyi niyet kurallarıyla bağdaşmadığı ortadadır” dendi.

‘İddiaların hukuki, resmi ve tarihi dayanağı yok’

Açıklamada sosyal medyada yer alan diploma görsellerinin ve‘sahte diploma’ iddialarının gerçeği yansıtmadığı ifade edildi:“Ayrıca, diplomasını almamış veya kaybetmiş olan bütün mezunlara, güncel fakülte kaydı üzerinden diploma verilmesi hususunun ilgili mevzuatın bir gereği olduğunun bilinmesine rağmen, ‘şahsa sıkı surette bağlı hak’ kapsamında bulunan resmî diplomaya ilişkin olarak görsel ve yazılı basınla sosyal medyada ortaya atılan ‘sahte diploma’ iddialarının hiçbir hukukî, resmî ve tarihî dayanağı yoktur.”

İddiaların yanlış bilgiye dayandığını savunan rektör, bu tür konuların gündeme gelmeye devam etmesi halinde yargıya başvurulacağını belirtti.

‘Erdoğan, İşletme mezunu’

Erdoğan’ın diplomasıyla ilgili tartışmaların odak noktası, Erdoğan’ın mezun olduğu bölüm ve fakültenin o tarihte var olmamasına ilişkindi.

Üniversite, açıklamasında Erdoğan’ın 1974’te İstanbul İktisadî ve Ticarî İlimler Akademisi’ne bağlı ve dört yıllık Aksaray İktisadî ve Ticarî İlimler Yüksekokulu’na kayıt yaptırdığını, 1981 yılının şubat ayında da mezun olduğunu aktardı. Ancak Aksaray İktisadî ve Ticarî İlimler Yüksekokulu’nun Beyazıt Maliye Muhasebe Yüksek Okulu ile birleştirilerek Ticari Bilimler Fakültesi’nde dönüştürüldüğü belirtilirken, Erdoğan’ın Dr. Sinan Artan imzalı geçici mezuniyet belgesi aldığı ifade edildi.

Ardından Erdoğan’ın talebi üzerine diplomasının ‘İşletme bölümü mezunu’ diye düzenlendiği, zaten 23 Mart 2012’de de Ticari Bilimler Fakültesi’nin İşletme Fakültesi’nde dahil edildiği kaydedildi.

Tartışmalı kayıt sistemde de var

Erdoğan’ın diplomasına ilişkin kayda Marmara Üniversitesi’nin internet sitesinden ulaşılabiliyor.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde Marmara Üniversitesi’nin diploma tarama bölümüne erişim sağlanamadığı ve sistemin kapatıldığı ileri sürülmüştü. Ancak şu anda Erdoğan’ın İşletme Bölümü’nden mezun olduğuna ilişkin diploma kaydına sistem üzerinden ulaşılabiliyor.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon