Erdoğan'ın 'erken seçim' kararının ardından CHP'den tepki

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Erdoğan’ın açıkladığı seçim takviminin ardından açıklama yaptı. Habertürk’e konuşan CHP’li Gök “Yönetemediklerinin tescili, hayırlı olsun” yorumunda bulundu.

Yayınlanma: 18.04.2018 - 16:16
Abone Ol google-news

<video:960317>

 CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, “CHP olarak biz seçime hazırız. Yarın seçim olacakmış gibi hazırız” dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında gerçekleşti. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Tezcan, MYK’nın gündemini düzenlediği basın toplantısıyla paylaştı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin erken seçim çağrısı yaptığını söyleyen Tezcan, “Koalisyon sözcüsü 26 Ağustos’ta erken seçim istiyorum demişti. Koalisyonun büyük ortağı ve onun genel başkanı Erdoğan’da çıktı dedi ki,’24 Haziran 2018’de seçim yapacağız.’ Öyle bir telaş ve şaşkınlıkla vermişler ki kararı o gün üniversite öğrencilerinin sınavı var. O sınavın gününe denk getirmişler. 1,5 milyon evladımızın hazırlandığı sınav tarihiyle oynayacaklar. Biz erken seçim çağrısıyla ilgili görüşümüzü dün çok net açıkladık. Biz dün çok açık biçimde söyledik, hodri meydan. CHP olarak biz seçime hazırız. Yarın seçim olacakmış gibi hazırız. Biz seçimden kaçmayız kaçmadık. Dün hodri meydan dedik, bugünde hodri meydan diyoruz” ifadelerini kullandı.

Tezcan, bu erken seçim çağrısını yönetememenin ikrarı olarak değerlendirdi.

 “Bugün TBMM OHAL tezkeresini reddetmek zorundadır”

TBMM’de OHAL’in görüşüldüğünü hatırlatan Tezcan, “Seçimle ilgili herhangi bir şey söylemiyoruz. Varız ama bu milleti OHAL şartları altında adaletsiz bir seçime sürükleme hakkınız yok. Bugün TBMM OHAL tezkeresini reddetmek zorundadır ya da hükümet bunu geri çekmek zorundadır. Yarışacağız, millet karar verecek. Propaganda serbest olacak. OHAL şartları altında Türkiye’de baskı altında bir seçim yaparak sonuç alacağınızı sanıyorsanız yanılırsınız ama Türkiye’nin itibarını yok edersiniz” açıklamasında bulundu.

 "İYİ Parti’nin seçime girme hakkı vardır"

Basın mensuplarını sorularını da cevaplayan Tezcan, “Aday belirleme konusunda geç kaldığınızı düşünüyor musunuz?” sorusu üzerine, “Geç kaldığımızı düşünmüyoruz. Bugüne kadar zaten muhtemel seçimlere dönük hazırlıklarımız vardı. Önümüzdeki süreçte adaylarla ve siyasetin stratejiyle ilgili çok hızlı kararlar alınacaktır” şeklinde konuştu.

CHP ve İYİ Parti ittifakı ve İYİ Parti'nin seçime girip girmeyeceğiyle ilgili sorular üzerine Tezcan, şunları kaydetti:

“İYİ Parti üzerinden herhangi bir şekilde planlama yapmayı uygun bulmam hükümet açısından söylüyorum, Yüksek Seçim Kurulu açısından söylüyorum. İYİ Parti’nin seçime girme hakkı vardır. Türkiye’de ilk defa çok partili sistemde seçim yapmıyoruz. 1950 yılından bu yana 68 yıldır Türkiye çok partili rejimde seçim yapmak pratiğine sahiptir. Partilerin hangi şartlarda seçime girebileceği de orada yazılıdır. Eğer YSK bugün başka bir planlama yapıp İYİ Parti'yi seçim dışı bırakmak istiyorsa YSK yeni bir şaibenin altına imza atmış olur. Onun adı YSK olmaktan çıkar Yüksek Sabotaj Kurulu haline gelir."

CHP’li Gök “Yönetemediklerinin tescili, hayırlı olsun

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Erdoğan’ın açıkladığı seçim takviminin ardından açıklama yaptı. Habertürk’e konuşan CHP’li Gök “Yönetemediklerinin tescili, hayırlı olsun” yorumunda bulundu.

 

Engin Altay: Erdoğan'ı Bahçeli getirmişti, şimdi götürecek

Erdoğan'ın erken seçim açıklamasına bir tepki de CHP Grup Başkanvekili Engin Altay'dan geldi. Altay, "Devlet Bahçeli 2002'de Erdoğan'ı getirmişti, şimdi götürecek. Hayırlı olsun. Türkiye bu yükü daha fazla taşıyamaz. Gerek ekonomideki gelişmeler, gerek demokrasideki daralma, gerek toplumdaki kutuplaşma... Seçimin bir ihtiyaç olduğu ortadaydı. Genel Başkanımız daha 5 ay önce genel yada yerel bir seçimin yapılması gerektiğinin altını çizmişti. Böyle baktığımızda bence seçim Türkiye'nin önünü açacaktır" diye konuştu.

Bülent Yener Bektaşoğlu: Beraber yürüdükleri yolun sonu göründü

CHP Giresun Milletvekili Bülent Yener Bektaşoğlu erken seçim kararına tepki gösterdi. Bektaşoğlu'nun açıklaması şöyle:

"Erdoğan-Bahçeli ikilisinin kafa kafaya vererek alelacele aldıkları, sonra da uygulamaya koydukları baskın seçim kararı, sürpriz değildir. 
Çünkü beraber yürüdükleri yolun sonu göründü.

Bu karar 16 yıldır AKP’nin ekonomide, siyasette uyguladığı politikaların iflasının ilanı, batışın, çöküşün, sıkışmanın, ülkeyi yönetememe aciziyetinin ürünüdür.
Tutunacak dalları kalmadı, 18 ay daha bekleyemediler. Başka çareleri yok; istifa ederek çekip gitmek yerine, belli ki; seçimde yenilerek erkenden gitmek istiyorlar. 
O zaman erken seçimleri hoş geldi sefa geldi. Aylar önce dediğimiz gibi bir kez daha ‘hodri meydan’ diyoruz…

CHP olarak, genel merkezimiz, TBMM gurubumuz, belediye başkanlarımız, kadın, gençlik kollarımız, il-ilçe başkanlarımız, il genel, belediye meclisi üyelerimiz, örgütlerimizle, üyelerimizle seçime hazırız, hazırlıklıyız. Şimdiden çalışmalara başladık. Sevinçliyiz mutluyuz ve umutluyuz. 
Çünkü 66 gün sonra Saray ittifakını yeneceğiz. Kurdukları sandıkta boğulacaklar. 
24 Haziran iki bayram arasında bir başka bayram olacak. Ülkemiz, halkımız bu zam, zulüm, işkence baskı düzeninden, kaostan daha erken kurtulacak. 
Hep birlikte el ele vererek diktatörlüğü, tek adam yönetimini ret edeceğiz ve demokratik parlamenter sistemi, hukuk düzenini yeniden kuracağız. Barışı, huzuru egemen kılacak, ülkemizi demokrasinin esenliğine kavuşturacak bir cumhurbaşkanı seçeceğiz. Atalarımızın kurtuluş savaşı vererek kurdukları, bize emanet ettikleri cumhuriyeti, oylarımızla koruyacağız."


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler