Aspendos’ta ‘Aida’ rüzgârı

24’üncü Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali, İtalyan besteci Giuseppe Verdi’nin ‘Aida’ operasıyla başladı.
Yayınlanma tarihi: 24 Ağustos 2017 Perşembe, 21:53

[Haber görseli]

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali, Antalya’daki 2 bin yıllık Aspendos Antik Tiyatrosu’nda başladı. 1994’ten bu yana Aspendos Antik Tiyatrosu’nun mistik atmosferinde gerçekleşen festivalin açılış eseri ‘Aida’ operasını, Antalya ve Mersin Devlet Opera ve Balesi sahneledi.

Antik tiyatroda, Varna Operası’nın başrejisörü Kuzman Popov’un rejisiyle sunulan eserin ilk temsilinde, ‘Radames’ rolünü Viyana Devlet Operası sanatçısı Kamen Chanev, ‘Aida’ rolünü Varna Operası sanatçısı Dimitrinka Raycheva, ‘Amneris’ rolünü Bolşoy Tiyatrosu sanatçısı Agunda Kulaeva, ‘Amonasro’ rolünü İstanbul DOB sanatçısı Murat Güney, ‘Ramfis’ rolünü Antalya DOB sanatçısı Engin Suna canlandırdı. Orkestranın şefliğini ise Borislav Ivanov yaptı.

Konusu Mısır’da geçen ve Mısır prensesi Amneris ve Habeş prensesi Aida’nın, Mısır ordusunun genç kumandanı Radames’e olan aşklarının anlatıldığı eserde sanatçılar uzun süre ayakta alkışlandı.

‘Gelecek sene daha ihtişamlı olacak’

Açılış gecesinde gazetecilere açıklama yapan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, medeniyetlere beşiklik yapan Aspendos’un çok anlamlı bir etkinliğe ev sahipliği yaptığını belirtti. Yayman, “Turizmi sadece deniz, kum, güneş olarak görmüyoruz. Turizmde aynı zamanda kültürümüzün, sanatımızın, bizi biz yapan değerlerin öne çıkartılması, Türkiye’nin sadece deniz, kum, güneşle değil, tarihi ile, Aspendos’u ile, Likya’sı ile, Göbekli Tepesi ile Hatay’daki medeniyetlerle, Şanlıurfa ile Trabzon Sümela Manastırı ile gündeme gelmesini istiyoruz.”

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli kültürdür” sözünü de hatırlatan Hüseyin Yayman, bunu çok önemli bulduklarını, kültürü yaşatmak için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Selman Ada da festival açılışını ‘Aida’ operasıyla yapmaktan mutluluk duyduklarını söyledi. Ada, “Bu eserin özelliği Osmanlı döneminde 19’uncu yüzyılın ortasında Mısır Hidivi İsmail Paşa’nın bu eserin siparişini vermesidir. Eserin ilk temsili de Kahire’de yapılmıştır. Bu eserin geçtiği dönem ve konusu itibarıyla bu mekân misafirlerimize güzel bir atmosfer sunuyor” dedi.

Aida operasının ikinci temsili bu akşam sahnelenecek. Festival kapsamında 28 Ağustos’ta İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Ayşem Sunal Savaşkurt’un uyarladığı 2 perdelik ‘Uyuyan Güzel’ balesini sahneleyecek. Eser, Piyotr İlyiç Çaykovski’nin müzikleri eşliğinde Marius Petıpa koreografisi ile sahneye taşınacak. 4 Eylül Pazartesi günü kapanış gecesinde ise Rusya’dan festivale katılan Moskova Natalia Sats Devlet Opera ve Bale Tiyatrosu, ‘Şehrazat/Chopınia/Poloveç Dansları’ üçlü dans gösterilerini sunacak. Michael Fokin’in koreografisini, Andris Liepa sahneye koyacak.

Festivalin tüm gösterimleri saat 21.00’de başlayacak.

A+ A-

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Mustafa Kemal Atatürk, Hüseyin Yayman