Kapat
A+ A-

Polisiyenin efsane isimleri geliyor

“3. Kara Hafta İstanbul Festivali” kapsamında polisiye romanın dünyaca ünlü isimleri, DenizBank sponsorluğunda 17- 18 Kasım 2017 tarihleri arasında Pera Palace Hotel Jumeirah’da bir araya gelecek.
Yayınlanma tarihi: 08 Kasım 2017 Çarşamba, 21:16

“3. Kara Hafta İstanbul Festivali” kapsamında polisiye romanın dünyaca ünlü isimleri, DenizBank sponsorluğunda 17- 18 Kasım 2017 tarihleri arasında Pera Palace Hotel Jumeirah’da bir araya gelecek.

Birinci ve ikincisi, sırasıyla Agatha Christie’nin doğumunun 125. yılı ve ünlü yazar Georges Simenon şerefine düzenlenen Kara Hafta İstanbul Festivali’nin bu yılki teması ise 1955 yılında otelde konaklayan ve yarattığı efsanevi MI6 ajanı “James Bond” karakteriyle bir fenomen haline gelen Britanyalı yazar Ian Fleming olacak.

Köklü geçmişi kadar, kültür ve sanat hayatına katkılarıyla da ön plana çıkan Pera Palace Hotel Jumeirah’da 17-18 Kasım 2017 tarihlerinde düzenlenecek festivale; Anthony Horowitz, Charlie Higson, Arne Dahl, Tim Parks, Jo Nesbo gibi polisiye alanında uluslararası üne sahip yazarların yanı sıra; Ahmet Ümit, Alper Canıgüz, Cenk Çalışır, Rıza Kıraç gibi Türk polisiyesinin önemli yazarları ve Türkiye Polisiye Yazarlar Birliği de katılım gösterecek.

Komitesinde Doğan Hızlan, Ahmet Ümit, Adnan Özer, gazetemiz yazarı Metin Celal gibi isimler ile Pera Palace Hotel Jumeirah Genel Müdürü Pınar Kartal Timer ve DenizBank Kültür- Sanat Danışmanı Perihan Yücel’i de bulunduran 3. Kara Hafta Festivali kapsamında, polisiye edebiyatı üzerine “James Bond: Romandan Sinemaya”, “Polisiye ve Fantastik”, “Cinayetin Gizemi” gibi oturumlar gerçekleştirilecek. Festival süresince koleksiyoner Ömer Atakan’ın, Bond filmleri ve romanlarına ait çok özel parçaları da sergilenecek.

Dün gerçekleşen basın toplantısında, Pera Palace Hotel Jumeirah Pazarlama ve İletişim Müdürü Can Erol, Metin Celal, Ahmet Ümit, DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, Hakan Ateş, Adnan Özer konuşma yaparken festivalin Komite Başkanı yazar Ahmet Ümit, “Şehir ve edebiyat arasındaki ilişkinin suçtan yola çıkarak bir dışavurumu olan Kara Hafta, dünyanın değişik yerlerinde yaşayan yazarları buluşturarak şehirlerin tanıtımına katkı sağlar” dedi. Gazetemiz yazarı Metin Celal de geçen yıllarda Erol Üyepazarcı ve Sevin Okyay’a verilen “Polisiye Edebiyatı’na Katkı Ödülü”nün bu sene yazar Doğan Hızlan’ın olacağını açıkladı. 3. Kara Hafta İstanbul Festivali’nde halka açık ve ücretsiz olarak gerçekleşecek etkinliklere dair tüm detaylar #blackweekturkey hashtag’iyle sosyal medyada paylaşılabilecek.

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Doğan Hızlan, Metin Celal, Sevin Okyay, Hakan Ateş